Yunanistan'a nota! Meriç kenarında bir Türk vatandaşı öldürülmüştü

Edirne’de Yunanistan tarafından sivil kıyafetli kişilerce ateş açılarak öldürülen Türk vatandaşı nedeniyle Yunanistan'a nota verildi.

Edirne'nin Meriç Nehri kenarında bulunan sınır Köyü Adasarhanlı'da, Yunanistan tarafından açılan ateş sonucu bir kişinin vurularak öldürülmesi üzerine Türkiye, Yunanistan'a verdi. 

Edirne'nin Meriç ilçesine bağlı Adasarhanlı köyü sakinlerinden Mehmet Durgun (43) ve Süleyman Şener (60), dinlenmek için sınır hattını oluşturan Meriç Nehri kıyısına gittiklerinde, Yunanistan tarafından ateş açıldığı belirtilmişti. Mehmet Durgun, yüzünden vurularak olay yerinde ölmüştü.


Süleyman Şener, ateş açılmasının ardından köy merkezine giderek olayı haber vermiş, Adasarhanlı Köyü Muhtarı Emrullah Özgün, "Ateş edilmesi sonucu biri yanağının üzerinden vurulmuş ve orada ölmüş. Bu sırada üç el daha ateş etmişler ve diğeri de olay yerinden hemen kaçmış. Karşı tarafta ateş edenler de orayı terk etmişler hemen zaten. Kaymakam, tabur ve bölük komutanları incelemelerde bulundu" demişti.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, kendisine Türkiye'nin bu konudaki tepkisini içeren bir nota verildi. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Maslahatgüzara, Türkiye tarafından protesto edilen bu olayın soruşturularak sonucu hakkında bilgi verilmesi, katil veya katillerin yakalanarak cezalandırılması, tekrarının önlenmesine yönelik tedbirlerin alınmasının talep edildiği bildirildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ