Yunan Sahil Güvenlik botu Türk gemisine ateş açtı

Yunan Sahil Güvenlik botunun, gemiyi limana çekmek istediğini, izin verilmeyince gemiye ateş açıldığını belirten Kaptan Sami Kalkavan, "Şu anda gemide 16 delik görünüyor. Geminin su alma tehlikesi yok ama büyük bir tehlike atlattık" diye konuştu.
İskenderun'dan demir çelik yüklendikten sonra İzmit Körfezi'ne giden M/V ACT isimli yük gemisi, Rodos açıklarında uluslararası sularda Yunan Sahil Güvenlik botu tarafından taciz edildi. Yunan Sahil Güvenlik Botu, geminin Yunan Limanı'na yanaşmasını istedi. Gemi kaptanı bu direktife uyamayacağını belirtip demir attıktan sonra Türk Sahil Güvenlik'e haber verdi.

Gemi Türk karasularına yöneldiği esnada Yunan Sahil Güvenlik botu Türk gemisine ateş açtı. 

Geminin kaptanı Sami Kalkavan, CNN Türk'e yaptığı açıklamada "Sahil koruma derhal geminin Lodos Limanı'na çekilmesini istediler, biz bunu kabul etmedik. Kontrol etmek istediler, biz bunu kabul etmedik. Bize durmazsak ateş edeceklerini söylediler. Dediklerini de yaptılar. Şu anda gemide 16 delik görünüyor. Geminin su alma tehlikesi yok ama büyük bir tehlike atlattık. Daha önce seyehat yaptığımız bir hattı. 16 mermi isabet etti. Mürettebat büyük tehlike atlattı. Bunlar iyice şımardılar, aldılar başını gidiyorlar. Şu anda Türk sularındaydız" dedi.


TÜRK SAHİL GÜVENLİK BOTLARI OLAY YERİNDE

Marmaris'ten hareket eden 2 Türk Sahil Güvenlik botu da bölgeye ulaştı.

ACT adlı geminin ateş açılana kadar ve sonrasıdaki güzergahı

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ