Yeni Türkiye: Halk “Elazığ Kürt mü?” diye sorar; devlet HDP’linin yardımını kente sokmaz

Elazığ depreminden sonra halk, Google’da “Elazığ Kürt mü?” diye arama yaptı en çok. Devlet ise HDP’li belediyelerin yardımını Elazığ’a sokmadı.


Depremden sonra Elazığ’a yardım için seferber olanlar arasında HDP’li belediyeler de vardı. Ancak Elazığ Valiliği, HDP’li Ergani Belediyesi’nin depremzedelere gönderdiği 2 kamyon yardım malzemesinin kente girişine izin vermeyerek, geri gönderdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Diyarbakır’ın Ergani İlçe Belediyesi’nin Elazığ’daki depremzedeler için gönderdiği 2 kamyon yardım kent girişinde polis tarafından durdurularak geri çevrildi. Ergani’den yola çıkan ve içinde gıda, çocuk bezi, kadın pedi, el feneri, ekmek, su gibi birçok malzemenin olduğu yardım kolileri, Elazığ Valisi’nin emriyle kente sokulmadı. Valiliği’nin talimatı doğrultusunda kamyonları kente alamayacaklarını kaydeden polisler, AFAD ekiplerinin yardımları dışında yardım kabul edilemeyeceğini söyledi.


Belediyenin hazırladığı 2 kamyon yardım malzemesi Elazığ’dan Ergani’ye doğru polis eşliğinde geri gönderildi.

ELAZIĞ KÜRT MÜ?

Elazığ ‘da yaşanan deprem sonrası google üzerinde “Elazığ kürt mü türk mü?” sorusu arama trendlerine girdi.

Google ‘da trend olan arama:Bu aramanın yapılması büyük ayrımcılık olarak nitelendi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “Acıların dili, dini, ırkı olmadığını” söyledi:

”Elazığ’da ki depremden sonra Google’da en çok aranan ‘Elazığ Kürt’mü sözcüğü olmuş. Herkes şunu iyi bilsin ki Türküyle, Kürdüyle, Ermeni Süryanisiyle, Lazı, Arabı, Çerkez’iyle bir bütünüz.”

İktidar partisi AKP ise HDP’li belediyelerin yardımlarını Elazığ’a sokmayarak bu söyleme destek vermekle suçlanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ