Yargıtay üyeleri de Saray’a gitmeyecek: Yargı bağımsızlığını zedeler

Adli Yıl Açılış Töreni’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak olmasına başta Ankara, İstanbul ve İzmir Baroları olmak üzere çok sayıda baro tepki göstermiş, törene katılmayacaklarını belirtmişlerdi.


Saray’daki adli yıl açılış törenine barolar tarafından başlatılan protestoya Yargıtay üyelerinin de katıldığı öne sürüldü.

Cumhuriyet’in haberine göre Yaklaşık 20 Yargıtay üyesi, adli yıl açılış törenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilmesi nedeniyle rahatsızlık duyarak Saray’a gitmeme kararı aldı.


Adının açıklanmasını istemeyen bir Yargıtay üyesi, baroların açıklamasına katıldığını belirterek "Bu örgütlü bir karar değil. Tamamen bireysel olarak, herkesin kendi başına aldığı bir karar” dedi.

Saray’daki törene gitmek istemediğini belirten Yargıtay üyesi, şunları söyledi:

“Kişisel tercihlerim ve edindiğim hukuk kültürü bunu gerektiriyor. Yürütmenin merkezi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde adli yıl açılışı yapmak yargı bağımsızlığını zedeler. Yargı bağımsızlığı ilkesi gereği katılmayacağım. Aslında yer de önemli değil. Külliye de devletin bir yeri. Ama bir siyasi partinin genel başkanının gözetimi altında bu törenin yapılmasına karşıyız. Lüks otellere gitmeye de gerek yok. Yargıtay’ın kendi salonu var. Siyasilerin etkisinden uzak bir yerde tören yapılmalı."

Yargıtay Başkanlığı, “15 Temmuz darbe girişimi”nden bu yana, adli yıl açılış törenlerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenliyor. 2 Eylül Pazartesi günü yapılacak olan 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni de Saray’da olacak. Yargıtay, tören kapsamında Türkiye Barolar Birliği (TTB) ve 79 baro başkanlığına da davetiye gönderdi. İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’ın arasında bulunduğu 42 baro yönetimi, Yargıtay’ı eleştirerek Saray’daki törene gitmeyeceklerini açıkladı. TBB ise törene gitme kararı alırken, bu yıl Başkan Metin Feyzioğlu’nun da bir konuşma yapacağını duyurdu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ