Vize işlemlerinin AKP'ye yakın şirkete ihalesiz verildiği iddiası Meclis'te

CHP, Türkiye’nin Köln ve Nürnberg Başkonsoloslukları vize işlemlerinin; AKP'li bir kişinin ve bir milletvekilinin ortak olduğu iddia edilen şirkete ihalesiz verildiği iddiasını Meclis'e taşıdı.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Türkiye’nin Köln ve Nürnberg Başkonsoloslukları vize işlemlerinin; AKP'li bir kişinin ve bir milletvekilinin ortak olduğu iddia edilen şirkete ihalesiz verildiği iddiasını TBMM gündemine taşıdı. Şevkin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na "Söz konusu şirket belirlenmeden önce konuyla ilgili herhangi bir ihale açılmış mıdır? AKP’li bir İstanbul milletvekilinin bu şirketle ticari bir ilişkisi var mıdır? Varsa bu milletvekili kimdir?" diye sordu.

Köln ve Nürnberg Başkonsolosluğu’nun resmi web sitelerinden yapılan açıklamada, ‘Almanya’dan Türkiye’ye Vize Başvuruları’ işlemleri için aracı şirket kullanılacağının duyurulduğunu belirten Şevkin, “Ciddi bir parasal kaynak anlamına gelen bu görevlendirme, yerel bir sitede haberleştirilmiş, işin içinde bir AKP’li politikacının da bulunduğu iddiaları yer almıştır” diye konuştu.


"NOKTA ATIŞI YENİ KAZANÇ KAYNAĞI"

Şevkin iddia ile ilgili şu açıklamayı da yaptı:

“Uygulama, çeşitli soru işaretlerine neden olmuştur. Kamuoyuna duyurulmadan, ihalesiz belirlenen ve bu iş için kurulduğu anlaşılan bir şirkete adeta nokta atışıyla büyük bir kazanç kaynağı oluşturulmuştur. Köln ve Nürnberg Başkonsolosluğunun resmi internet sitesinden ‘Vize Aracılık Hizmeti Duyurusu’ yayımlanan, Türkçe’nin yanında Almanca ve İngilizce olarak da yapılan açıklamada ‘22 Kasım 2021 tarihi itibarıyla vize başvuruları Başkonsolosluğumuza vize aracılık hizmeti sunacak olan VfT GmbH firmasına yapılacak olup, başvurular için aşağıdaki linkin kullanılması gerekmektedir: www.visaft.com Almanya’dan memleketlerine gidecek olan, ancak Türkiye için vize almaları gerekenlere yönelik duyuru, ‘yeni bir gelir kaynağı devri’ olarak yorumlanmıştır.”

HANGİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ORTAK?

Söz konusu firmanın AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve partinin Avrupa örgütlenmesinde etkin rolü olan bir isim tarafından kurulduğunu, firmanın ortakları arasında AKP'li bir İstanbul milletvekilinin de olduğuna yönelik iddiaları sorgulayan Şevkin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun şu sorulara yanıt vermesini istedi:

- Türkiye Cumhuriyeti Köln ve Nürnberg Başkonsoloslukları, vize işlemleri için neden aracı bir firmaya ihtiyaç duymuştur?
- Almanya’da toplam 13 başkonsolosluk bulunmaktadır. 2 başkonsolosluğun resmi web sitelerinde aracı firmaya yönlendirici duyurularından başka diğer 11 başkonsolosluğun da aynı aracı firmaya yönlendirme yaptığı iddiaları doğru mudur?
- ‘Almanya’dan Türkiye’ye Vize Başvuruları’ için yetkili kılınan şirket hangi amaçla ve ne zaman kurulmuştur? Vize işlemlerinde yetkili olan şirket, neye göre ve nasıl seçilmiştir?
- Söz konusu şirket belirlenmeden önce konuyla ilgili herhangi bir ihale açılmış mıdır? Açılmışsa başka hangi firmalar ihaleye girmiştir? Açılmamışsa neden? Şirketin vize ya da benzeri işlemler konusunda deneyimleri dikkate alınmış mıdır?
- Şirketin sahipleri ve varsa ortakları kimlerdir? AKP’li bir İstanbul milletvekilinin bu şirketle ticari bir ilişkisi var mıdır? Varsa bu milletvekili kimdir?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ