Van’da işkence gören vatandaşların avukatından suç duyurusu

Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen saldırı sonrası darp ve işkenceye maruz kalan, fotoğrafları çekilerek basına servis edilen ve daha sonra serbest bırakılan vatandaşların avukatı, Gevaş Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
Van’ın Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne roketatarla saldırdıkları iddiasıyla gözaltına alınarak darp edilen ve fotoğrafları medyada yayınlanan Cemal Aslan, Abdulselam Aslan ve Halil Aslan’ın avukatı Servet Haznedar, müvekkillerine karşı işlenen “işkence, hakaret, görevi kötüye kullanma ile mala zarar verme” suçlarından dolayı Gevaş Cumhuriyet Başsavcılığına 17 sayfadan oluşan bir dilekçe ile suç duyurusunda bulundu.

‘HASTANEYE GÖTÜRÜLMEDEN EMNİYETTE GÖTÜRÜLDÜLER’

Avukat Servet Haznedar, müvekkilleri hakkında gözaltı kararı alınmadan hukuka aykırı şekilde gözaltı işleminin tesis edildiğini belirterek, “Müvekkillerim İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmeden önce hekim raporu alınması gerekirken bu husus göz ardı edilerek, Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüşlerdir. 4 saat kadar emniyette bekletildikten sonra saat 01.31’de Gevaş Devlet Hastanesine götürüldüler” dedi.


GEVAŞ İLÇE EMNİYETİNİN KAMERALARININ BOZUK OLDUĞU ÖNE SÜRÜLDÜ!

Müvekkillerine ilişkin yapmış olduğu suç duyurusu neticesinde İlgili Cumhuriyet Başsavcısından gerekli etkin soruşturmanın yürütülmesi ve tüm delillerin toplanmasını ve özellikle Gevaş ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait kamera görüntülerinin ivedilikle istenilmesini talep ettiğini aktaran Haznedar, “Savcının kendisine ‘Kolluk kuvvetleriyle yapmış olduğu görüşme neticesinde Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait kameraların bozuk olduğu bilgisinin iletildiğini ayrıca somut olaydan 2 gün önce ilçe emniyet müdürlüğünde bulunan nezarethaneyi denetlediğini ve denetleme esnasında kolluk kuvvetlerinin kendisine kameraların bozuk olduğuna dair bir bilgi aktarılmadığını belirti” dedi.

‘YARIM SAAT BOYUNCA İŞKENCE YAPILDI’

Suç duyurusu hakkında açıklamalarda bulunan Avukat Servet Haznedar, müvekkillerinin 9 Haziran günü Van merkezden Gevaş ilçesine mantar toplamak amacıyla gittiklerini söyledi. Haznedar, “İlçeden dönüşleri esnasında Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik saldırı düzenledikleri iddiasıyla kolluk kuvvetlerinin dur ihtarında bulunması üzerine seyir halinde bulundukları aracı durdurmuş ve araçtan inmişlerdir. Kolluk kuvvetlerine karşı direnişte bulunmayan müvekkillerim yarım saat boyunca sorgusuz sualsiz bir şekilde sokak ortasında darp edilmiş ve insan haysiyetiyle bağdaşmayan hakaretlere maruz kalmışlardır” dedi.

‘BAYGIN BİR ŞEKİLDE EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜLER’

Haznedar, “Müvekkillerim, haklarında herhangi bir gözaltı kararı alınmadan, baygın bir şekilde Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüş ve söz konusu emniyette de işkence devam ettirilmiştir. Müvekkillerime karşı darp ve hakaretler sonlandırılmamıştır” şeklinde konuştu.

EMNİYETTE ÇIPLAK FOTOĞRAFLARI ÇEKİLDİ

İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde müvekkillerinin yerde yatar vaziyette aynı zamanda yüzleri şiş ve kan içerisindeyken çıplak fotoğraflarının çekildiğini söyleyen Haznedar, “Yazılı ve görsel basın aracılığıyla haksız olay kamuoyuna ve ulusal basına yansıtılmış ve müvekkillerim yalnız ulusal değil uluslararası platformda da ‘örgüt üyesi’ ilan edilmişlerdir” dedi.

‘SUÇUN İŞLENDİĞİ AŞİKARDIR’

Somut olay neticesinde müvekkillerden onarılamaz psikolojik tahribat ve travma meydana geldiğini aktaran Haznedar, “Aynı zamanda müvekkillerim itibar kaybına uğramışlardır. Müvekkillerime karşı kolluk kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen sabit eylemler, bir bütün olarak değerlendirildiğinde, “İşkence, hakaret, mala zarar verme’ görevi kötüye kullanma suçunun işlendiği aşikardır” dedi.

Somut olayda kolluk kuvvetlerince Polis Vazife ve Salahiyet Kanun hükümlerinin yok sayıldığını da belirten Haznedar, Türkiye Cumhuriyet Anayasası’nda teminat altına alınan kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı hükmünün de yok sayıldığını söyledi.

‘AĞIR İŞKENCE YAPILDI’

Haznedar, “Başta Anayasa olmak üzere yasal düzenlemelerle ve uluslararası hukukta yerleşik sözleşmelerde güvence altına alınan işkence yasağı gözetilmeden hukuka aykırı olarak, müvekkillerime karşı ağır işkence ve insanlık haysiyetiyle bağdaşmayan hakaretler edilmiştir” dedi. Haznedar, “Söz konusu hukuku aykırı eylemleri gerçekleştiren faillerin tespit edilmesi ve müvekkillerine karşı yapılan ağır hak ihlallerinin cezalandırılması için gerekli etkin soruşturmanın yapılması amacıyla Gevaş Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundum” şeklinde konuştu.

GEÇİCİ RAPOR FOTOĞRAFLARI DOĞRULUYOR

Gevaş Devlet Hastanesi tarafından verilen geçici hekim raporunda, işkence fotoğrafları paylaşılan Cemal Aslan’ın her iki omuzunda, yüzünde, sağ-sol dizinde ve belinde yara, sıyrık ve darp izlerinin olduğu, Abdulselam Aslan’ın raporunda, sağ omuz, burun ve bel, sağ dirsek, sağ kolunda yara ve sıyrık olduğu, Halil Aslan’ın ise, gözaltında şişlik, sağ diz ve vücudunun genel yerlerinde yüzeysel sıyrık saptandığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

9 Haziran tarihinde Gevaş ilçe emniyetine akşam saatlerinde roketatar ile saldırı yapılmıştı. Saldırının ardından, 9 Haziran günü Van’da esnaflık yapan 32 yaşındaki Abdulselam Aslan’ın Gevaş’taki Artos Dağı’na mantar toplamak üzere arkadaşının aracını aldığı ve yanına 53 yaşındaki dayısı Cemal Aslan, 48 yaşındaki akrabası Halil Aslan ile 29 yaşındaki kayınbiraderi Nejdet Beysüm ile çıktı. Artos Dağı’nda bulunan yaylalarda mantar toplayan yurttaşlar, Nejdet Beysüm’ü evine bıraktıktan sonra yollarına devam ederken saat 21.00 sularında ilçe girişinde gözaltına alınmadan işkenceye maruz kaldı. “PKK’li teröristler yakalandı” diye işkence fotoğrafları yayınlanan 3 kişi, 5 gün sonra çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ