Van’da gözaltına alınan kadınlara başörtüsü zulmü

Van’da düzenlenen kayyım protestolarında gözaltına alınan kadınların emniyette zorla başları açtırıldı. Polis kadınların başörtülerini aldı. Tepkiler üzerine kadınlara sadece bone verildiği öğrenildi.


Gözaltına alının vatandaşlara, protesto eylemlerine talimatla katıldıklarına dair hazırlana tutanaklar zorla imzalatılmaya çalışıldığı ortaya çıktı. Gözaltındakilere polis tarafından ağır darp ve işkenceler uygulandığı belirtildi.

40 PROTESTOCU TEM’DE GÖZALTINDA


MA’nın haberine göre, Van’da kayyum protestolarında gözaltına alınan yaklaşık 40 kişi, İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de tutuluyor. Gözaltına alınmadan önce bir kıraathanede yurttaşların gözü önünde polisin şiddetine maruz kalan şizofren rahatsızlığı bulunan Fırat Koç başta olmak üzere gözaltındakilerin hala ifadesi alınmadı.

KADINLARA TÜRBANLARI VERİLMİYOR

Gözaltına alınanlar arasından bulunan Muradiye Belediye Meclis üyesi, İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Menice Gülmez ile türbanlı diğer kadınların gözaltında türbanlarının verilmediği öğrenildi. Duruma ilişkin Twitter hesabından açıklamaya yapan İnsan ve Özgürlük Partisi, “Başörtüsüne müdahale” başlığıyla avukat bilgilerine dayandırdığı paylaşımda, “Van’da kayyım uygulamasına karşı yapılan basın açıklaması sırasında gözaltına alınan İnsan ve Özgürlük Partisi Gen Baş Yrd. Sayın Menice Gülmez ve yanındaki diğer başörtülü kadınların başörtülerinin alındığı, bone verildiği avukatlar aracılığı ile bize aktarıldı” denildi.

KASK, COP VE TEKMELERLE DARP

Gözaltında bulunan İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozdemir’in kask, cop ve tekmelerle darp edilen Fırat Koç ile aynı odada kaldığını, Koç gibi darp edildiğini, kolunda morluklar ve yüzünde eziklerin bulunduğunu, sırtına, ensesine ve özellikle boynuna ağır darbeler alarak 20 civarında polisin kendisine dakikalarca şiddet uyguladığını ve halen şiddetli baş ağrısı çektiğini aktardığını belirtti.

ŞİZOFREN RAPORUNA RAĞMEN BIRAKILMIYOR

Şizofren hastası Fırat Koç avukatları tarafından 2 gün önce aldığı rapora rağmen serbest bırakılmadı. Cumhuriyet Başsavcılığı ve diğer yetkili makamlara raporla yapılan başvurulara olumsuz yanıt verilerek, Koç gözaltında tutulmaya devam ediliyor. Öte yandan 5 gündür gözaltında tutulan kişilerin dahi hala ifadelerinin alınmadığı aktarılırken, işlemlerinin Salı günü yapılacağı bildirildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ