Türkiye’ye 5 Avrupa ülkesi silah ambargosu kararı aldı, AB geneli ambargo gündemde

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile Ankara’ya silah satışını askıya alan ülke sayısı 5’e çıktı. Hollanda ve İsveç ise Avrupa Birliği (AB) genelinde bir silah ambargosu istiyor.
Kuzey Avrupa ülkelerinden Finlandiya ve Norveç Türkiye’ye silah ihracatını durdurma kararı alan ilk ülkeler oldu.


HOLLANDA VE İSVEÇ AB GENELİ AMBARGO İSTİYOR

Ardından Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye askeri ürünlerin ihracatını askıya alma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Hollanda Başbakan Yardımcısı Hugo de Jong, bugün yapılacak AB dışişleri bakanları toplantısında ülkenin Dışişleri Bakanı Stef Blok’un diğer mevkidaşlarına silah satışlarının askıya alınması dahil Türkiye’ye yaptırım uygulanması çağrısı yapacağını duyurmuştu.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de ülkesinin “AB genelinde uygulanacak bir silah ambargosu kararı” için çaba göstereceğini açıklamıştı.

Almanya ile Fransa da Barış Pınarı Harekatı’nın 4’ncü gününde Türkiye’ye silah satışını askıya aldıklarını duyurmuştu.

SİLAH İHRACATI RAKAMLARI

Finlandiya, 2018’de Türkiye’ye yaklaşık 17 milyon euroluk askeri teçhizat sattı. Norveç ise, 2018’de Türkiye’ye yaklaşık 6 milyon euro değerinde silah satışı gerçekleştirdi.

Almanya ise aynı yıl, Türkiye’ye 243 milyon euro değerinde silah ihraç etti. Bu Almanya’nın toplam silah satışının yaklaşık üçte birine denk geliyor.

Fransa ise 2018’de Türkiye’ye 45,1 milyon euro değerinde silah ihraç etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ