Türkiye, Rusya’nın onayını almadan S-400’leri istediği yere konuşlandıramayacak

Rusya’dan satın alınan S-400 Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemlerinin Ankara’ya gelişiyle birlikte sistemlerin nereye konuşlandırılacağı da tartışılmaya başladı.


Rus İzvestiya gazetesinde çıkan bir haber de ise Türkiye’nin Rusya’nın onayını almadan bu füzeleri istediği yere konuşlandıramayacağını gösteriyor.

Rusya’dan satın alınan S-400 Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi ile ilgili satış anlaşması gizli. Kamuoyu, anlaşmanın tam fiyatını dahi bilmiyor. AKP hükümeti, sistemin kontrolünün Ankara’da olacağını belirtiyor. Ancak anlaşmaya Rusya ne gibi şartlar koydu bilinmiyor. Rus İzvestiya gazetesinde çıkan bir haber bu anlamda kafaları karıştırdı.


ESKİ RUS KOMUTAN:  BİR NOKTA RUSYA’NIN ONAYI ALINMADAN SEÇİLEMEZ 

Rus haber ajansı Sputnik’in de yer verdiği habere göre kritik noktaların seçiminde Türkiye, Rusya’nın onayını almak durumunda kalacak.

Haberde görüşüne yer verilen kişi de oldukça önemli bir isim: Rusya’nın eski Füze Birlikleri Komutanı Korgeneral Aleksandr Gorkov.

Haberdeki şu ifadeler oldukça dikkat çekici:

“Türk basınına yansıyan haberlere göre Türk askeri yönetimi, ilk S-400 bataryasını Suriye sınırına, Rakka kentinin karşısına konuşlandırmayı planlıyor. Bu konuyu değerlendiren eski Füze Birlikleri Komutanı Korgeneral Aleksandr Gorkov, bu noktanın Rusya’nın onayı olmadan seçilemeyeceği görüşünde. Gorkov, ‘Füze savunma sistemleri alımında bunların kullanım şekli ve konuşlanma noktaları detaylı şekilde konuşuluyor. Eğer Rus uçakları S-400’ün etki alanına girerse, Türk tarafıyla ek istişareler yapılacak’ ifadelerini kullandı.”

Haberden anlaşıldığına göre füze sisteminin kullanım şekli ve konuşlanma noktalarına Rusya, belirli şartlar getirmiş.

Ayrıca Suriye’deki rejime destek veren Rus uçakları Türkiye’nin S-400’lerinin kapsama alanına girerse Moskova yönetimi Türkiye’ye yeni şartlar talep edecek gibi gözüküyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ