Türkiye, Cenevre'de 'insan hakları ihlalleri'nden yargılanıyor

Belçika merkezli insan hakları kuruluşu Turkey Tribunal, Türkiye’deki işkence ve insan hakkı ihlallerini yargılamak için İsviçre’nin Cenevre kentinde ‘halk mahkemesi’ kurdu.


24 Eylül’e kadar sürecek ve ilk iki günü geride kalan duruşmalarda, işkence, zorla kaybetmeler ve yurtdışından muhalif kaçırmalar, basın ve ifade özgürlüğü, adalete erişim hakkı, cezasızlık ve insanlığa karşı işlenen suçlar başlıkları altında 15 tanık dinlenecek.

1995-2014 arasında üç dönem Belçika Federal Hükümeti’nin Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Anayasa Profesörü Johan Vande Lanotte’nin kurduğu Kürt, Gülen Cemaati bağlantılı ve genel olarak baskıların hedefi olmuş farklı meslek gruplarını (medya, yargı, akademi) bir araya getirmesi açısından ilgi çekiyor.


Halk mahkemesi ise, uluslararası alanda tanınmış altı yargıçtan oluşuyor:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski Yargıcı ve Başkan Yardımcısı Prof. Em. Dr. Françoise Barones Tulkens, eski AİHM Hakimi ve Avrupa Konseyi İdare Mahkemesi Başkan Yardımcısı Prof. Giorgio Malinverni, eski AİHM Hakimi Prof. Ledi Bianku, Güney Afrika Anayasa Mahkemesi eski Hakimi Johann van der Westhuizen, Hukuk Profesörü Angelita Baeyens ve Birleşmiş Milletler eski İnsan Hakları Komisyonu Sekreteri Dr. John Pace.

Turkey Tribunal’de yargıçların her bir raporla alakalı üçer tanığın ifadelerinin dinlenmesi, uzman raporlarının  okunması, raportörlerle birlikte konuların incelenmesi ardından dava ile hükmünü 24 Eylül’de vermesi bekleniyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ