TSK’ya operasyon üstüne operasyon: Çok sayıda kişi gözaltında

Ankara ve Kocaeli başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik operasyonlarda Gülen Cemaati ile irtibatları olduğu iddiasıyla onlarca asker ve sivile gözaltı kararı verildi.


Ankara’da, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde görev yapan 33’ü asker, 1’i sivil, toplam 34 şüpheli hakkında, Gülen Cemaati soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi. Öte yandan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gülen Cemaati’nin Türk Silahları Kuvvetleri’ndeki yapılanmasına yönelik olduğu iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında Kocaeli merkezli 7 ilde 14 kişinin gözaltına alınması için operasyon düzenlendi.

ANKARA’DA SORUŞTURMASINDA 34 GÖZALTI KARARI


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağıl Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde görev yapan kişilerin kullandığı, ankesörlü, kontörlü büfe telefonlarından periyodik arama sistemiyle haberleştikleri öne sürüldü. Gülen Cemaati ile irtibatları olduğu iddia edilen ve hala aktif görevde olan 2 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 30 astsubay olmak üzere 33 asker ve bu askerleri yönetip yönlendirdiği iddia edilen 1 sivil hakkında gözaltı kararı verildi. Başsavcılıktan yapılan açıklamada şüphelilerden bazılarının gözaltına alındığı, 3 subayın helikopter pilotu, 30 astsubayın ise helikopterlerin bakımından sorumlu teknik personel olarak görev Ankara’da, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde görev yapan 33’ü asker, 1’i sivil, toplam 34 şüpheli hakkında, Gülen Cemaati soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi. Öte yandan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gülen Cemaati’nin Türk Silahları Kuvvetleri’ndeki yapılanmasına yönelik olduğunu iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında Kocaeli merkezli 7 ilde 14 kişinin gözaltına alınması için operasyon düzenlendi.

KOCAELİ’DE DE OPERASYON

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı Gülen Cemaati’nin TSK yapılanmasına yönelik olduğunu öne sürdüğü soruşturma kapsamında 5’i aktif görevde, 1 emekli, 3’ü açığa alınan, 4 eski askeri öğrenci ve 1 askerlerden sorumlu olduğu gerekçesiyle 14 kişi için gözaltı kararı verdi. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 3 üsteğmen, 6 astsubay, 4 eski askeri öğrenci ve bir sivili yakalamak için bu sabah saatlerinde operasyon düzenledi. Kocaeli, İstanbul, Ankara, Manisa, Hatay, Konya ve Van’da düzenlenen eş zamanlı operasyonlar devam ediyor. yaptığı belirtildi. Gözaltı işlemlerinin, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesince devam ettiği bildirildi. ​​​​​​​
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ