Trump’tan Erdoğan ziyareti için mesaj: Dört gözle bekliyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 Kasım'da ABD'ye gideceğini açıkladı.


AKP’nin genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın gidip gitmeyeceği belli olmayan ABD gezisi konusunda son karar verildi.

Yapılan telefon görüşmesinde, ikili meselelerin yanı sıra bölgesel gelişmeler de ele alındı. İki lider, ABD Başkanı Trump’ın daveti üzerine 13 Kasım Salı günü Washington’da görüşeceklerini yeniden teyit etti.


Erdoğan’ın açıklamasının ardından tweet atan Trump, “Önümüzdeki çarşamba Erdoğan’ı dört gözle bekliyorum.” mesajı paylaştı.

Trump’ın mesajı şöyle:

“Az önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile güzel bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Bana çatışma sırasında kaçan sayısız IŞİD savaşçısını yakaladıkları bilgisini verdi, bunlara katil terörist El Bağdadi’nin karısı ve kız kardeşi de dahil.”

“…Ayrıca (Türkiye’nin) Suriye sınırı, terörizmin yok edilmesi, Kürtlere yönelik düşmanlığın bitirilmesi ve daha birçok konuda konuştuk. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la önümüzdeki Çarşamba, 13 Kasım’da Beyaz Saray’da görüşmeyi dört gözle bekliyorum.”

ABD Temsilciler Meclisi’nin, “Ermeni soykırımını tanıyan yasa tasarısı” ve Türkiye’nin Suriye’ye yönelik harekâtı karşı yaptırım yasası tasarısını onaylamasının ardından iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti. AKP kanadından gelen açıklamalarda bu konuda istişarelerin sürdüğü belirtilmiş, nihai kararın iki liderin telefon görüşmesinin ardından netleşeceği belirtilmişti.
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ