Toker: TCDD’nin borçlarını biz ödüyoruz ve biz ölüyoruz

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, “TCDD’ye mi borç veriyoruz, ölüme mi” başlıklı yazısında bugün; dün Bilecik’te yaşanan tren kazasına işaret ederek; TCDD’de yaşananları mercek altına alıyor.


Bilecik Valisi Bilal Şentürk’ün, kaza nedeninin karakutu incelemesi sonrası ortaya çıkacağı sözlerini anımsatan Toker “TCDD yıllardır zarar ediyor. Kaynak ihtiyacını sürekli bizler karşılıyoruz. Yetmezmiş gibi bir de üzerine ölüyoruz” diyor ve TCDD’ye verilen yatırım yapılması amacıyla verilen borçları” anlatmaya devam ediyor:

“TCDD'ye ağustosta Hazine'den 676 milyon TL borç verilmiş. Bu tutarla birlikte sekiz ayda (ocak-ağustos) aktarılan borç miktarı 4 milyar 233 milyon TL'ye ulaşmış. Bilen biliyor, TCDD demiryolu projelerini özel sektöre yaptırıyor. Özel sektör dediğimiz de sonsuz çeşitlilikte firmalar değil tabii. İhalelerin büyük bölümü 21/b, yani davet usulü pazarlık ihaleleriyle yapılıyor. Davet usulünde ilan zorunluluğu olmadığı için TCDD sayfasında hangi hattı hangi firma yapıyor göremezsiniz. Devletin bir sır gibi şirketleri koruyup himaye etme durumu ihaleyi açarken başlar, buralarda devam eder.”


Tarih vererek bir ihaleden söz eden Toker, TCDD'nin 22 Şubat 2017'de yaptığı bir pazarlık usulü ihaleyi anlatıyor:

“Adı “T26'nın açılmamış kısmı ile YHT hattına bağlanması işi”ydi ve belki de 21/b amacına uygun nadir ihalelerden biriydi. Çünkü yapıldığı yer heyelan bölgesiydi. Oradaki zeminin yumuşak kayaçlardan oluştuğunu bilen biliyordu.

İhaleyi; AKP tarafından, Türkiye'nin dağında taşında, havasında karasında, denizinde madeninde her yerindeki yüzlerce kamu ihalesinin verildiği Cengiz aldı. İçtaş ile birlikte 792 milyon 869 bin 080 TL teklifle. AKP ihale mantığı içinde bunda şaşacak bir şey yoktu. Çünkü daha önce yapılıp sorun çıktığı uzun müddet saklanan ilk tünel ihalesini de Cengiz-İçtaş-Belen ortaklığı almıştı.

T26, Bilecik-Bozüyük arasındaki Ahmetpınar Köyü mevkiinde 6.2 km uzunluğunda yapılması planlanan 26 nolu tünelin kısaltılmış adıydı. O ihale, yarım kalan bir tünel işini bitirmek üzere yapılmıştı.

Yarım kalan iş trajikti. Cengiz-İçtaş-Belen ortaklığının üstlendiği inşaatta yıllar önce tünelin daha ilk kilometresinde göçük meydana gelmiş, 30 milyon Euro'luk tünel açma makinesi göçüğün içinde kalmıştı. Uzun süre kamuoyundan saklanan hatta reddedilen bu olay, Sayıştay raporlarına yansıyınca açığa çıkmıştı.

İşte Şubat 2017'deki ihalenin ardından tünel açma makinası çıkarıldı. YHT güzergahı da değiştirildi. Daha doğrusu değiştirildiği söylendi.”

Toker; dünkü kazanın meydana geldiği yerin bu tünel açma makinası dolayısıyla yıllarca yarım kalıp sonra 800 milyonluk bir ihaleyle YHT'ye bağlandığı yere yakın olduğuna işaret ederek, “Dolayısıyla bu kazada gerçek bir inceleme yapılacaksa, kimin ne sorumluluğu olduğu, müteahhit firmanın, işletmecinin, TCDD'nin sorumluluğu da ortaya çıkarılmalı” diyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ