TBB Başkanı, birçok baronun protesto ettiği ‘Saray töreni’ne katılacak

Birçok baronun ‘Yargı bağımsızlığını zedeler’ diye protesto ettiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak adli yıl açılış törenine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun katılacağı ve bir de konuşma yapacağı açıklandı.


2 Eylül’de Ankara Beştepe’dekiCumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek adli yıl açılış töreni için Yargıtay tarafından barolara yapılan daveti, İzmir, İstanbul, Ankara başta olmak üzere 10’dan fazla baro reddetmişti.

Türkiye Barolar Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:


“Yargıtay Başkanlığı’nın Adli Yıl Töreni’ne Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nı davet etmesi üzerine konu Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu’nda tüm yönleriyle görüşülmüştür. Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu törene katılım sağlanmasına karar vermiştir. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu törene katılacak ve eskiden beri gelen geleneğin devamı olarak Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit ile birlikte Adli Yıl açış konuşmasını yapacaktır. Meslektaşlarımızın ve milletimizin beklentisi sorunlarımızın konuşarak çözülmesidir. Bizim de sorunları konuşarak, iletişim kurarak hep birlikte çözebileceğimize inancımız tamdır.”

TBB yetkilileri, Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada da, “Yapılan kanun değişikliği ile Barolar Birliği Başkanı’nın konuşması kaldırılmıştı. 2 yıl aradan sonra aynı gelenek yeniden başlatılmış olacak. Bizim için önemli bir gelişme” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ