Tahliye edilen Korgeneral Metin İyidil hakkında yakalama kararı

15 Temmuz’dan sonra “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan tutuklanan eski EDOK Komutanı Korgeneral Metin İyidil, tahliyesinden bir gün sona hakkında yakalama kararı çıkartıldı.


15 Temmuz’un ardından tutuklanan Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı eski Korgeneral Metin İyidil’in de aralarında bulunduğu 6 sanık hakkında Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Eski Korgeneral İyidil hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Yerel mahkemenin kararına yapılan itiraz üzerine dosya, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi’ne taşındı. Mahkeme bir önceki gün İyidil’in beraatına karar vererek tahliyesine hükmetti. Eski generaller Lütfü İhsan Yanıkoğlu ve Hamza Koçyiğit’in istinaf başvuruları ise reddedildi. İki generalin de tutukluluk halinin devamına karar verildi.


Odatv’de yer alan habere göre, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi’nin Metin İyidil hakkında verdiği ‘beraat’ ve ‘tahliye’ kararlarına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından itiraz edilerek Ankara Bölge Adliye Mahkeme 21. Ceza Dairesi’ne başvuruldu. 21. Ceza Dairesi, İyidil hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yakalama müzekkeresi yazarak, İyidil’in yakalanmasını istedi.

ENİŞTE KIYAĞI İŞE YARAMADI!

19 Temmuz 2016 tarihinden beri cezaevinde bulunan İyidil, dün akşam saatlerinde tahliye edilmişti. Eski Korgeneral İyidil, AKP döneminde aldığı ihalelerle servetini katlayan patronlardan, aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı olan Limak Holding’in sahibi Nihat Özdemir’in kayınbiraderi olarak biliniyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ