Tahir Elçi'nin katledilmesinin ardından beş yıl geçti: 'Katilleri hala koruma altında'

İnsan hakları hukukçusu Tahir Elçi'nin Diyarbakır'da Dört Ayaklı Minare önünde öldürülmesinden bu yana tam beş yıl geçti ve cinayetin failleri hala adalete teslim edilmedi.

Diyarbakır Barosu, Sur İlçesi’ndeki tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaptığı sırada öldürülen Başkanları Tahir Elçi’nin ölüm yıldönümüne ilişkin yarın bir dizi etkinlik düzenleyecek.

İnsan hakları hukukçusu Erdal Doğan, Elçi ile ilgili yaptığı paylaşımda, "Sevgili dostum insan hakları savunucusu #TahirElçi’nin bir kurşun kazasıyla katledilmediğini, O’nun hukuk mücadelesine,ülke tarihinin son çeyrek yüzyılına ya da katledilmeden önceki son tehditlere bakan herkes görür ve bilir! Ve katilleri halen koruma altında.. #TahirElçisiz5Yıl" ifadelerini kullandı.
 


Baro tarafından yapılacak etkinliklere, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle temsili düzeyde katılım sağlanacak. Etkinliklere, Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu, kentteki demokratik kitle örgütleri, diğer illerden gelecek baro başkanları temsili olarak katılacak.

Adliye binası önünde saat 10.30’da bir araya gelinerek buradan Dört Ayaklı Minare’nin önüne kadar yürüyüş yapılacak. Daha sonra saat 11.00’de yapılacak basın açıklamasının ardından Elçi’nin mezarına gidilerek anma töreni yapılacak.

Çağdaş Hukukçular Derneği de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Tahir Elçi de, mücadelesi de onurumuzdur." ifadelerini kullandı:

"Tahir Elçi'nin Dört Ayaklı Minare önünde katledilmesinin 5. yılında, hem Elçi için adalet istemeye hem de ödünsüz sürdürdüğü mücadelenin parçası olmaya devam edeceğiz. Tahir Elçi de, mücadelesi de onurumuzdur. Seni unutmayacağız! Em te ji bîr nakin! #TahirElçi"
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ