Şule Çet davasında keşif raporu nihayet dosyada

Şule Çet davasında keşif raporu sonunda mahkeme dosyasına girdi. Olay yeri keşif raporunda pencere ve ayakkabı detayına dikkat çekildi.


Şule Çet’in, Ankara’da bir plazanın 20. katından şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitirmesi davasında olay yeri keşif raporunda pencere ve ayakkabı detayına dikkat çekildi.

Şule Çet’in atıldığı iddia edilen plazada 17 Haziran günü keşif yapılmıştı. Çet’in ölümüne ilişkin olay yerinde yapılan keşif işlemi sonrası hazırlanan 49 sayfalık rapor, mahkeme dosyasına girdi.


SANIĞIN SAVUNMASI BİLİRKİŞİLERCE ÇÜRÜTÜLDÜ

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre Tutuklu sanık Çağatay Aksu’nun “Odaya girdiğimde sol tarafta Şule’nin aşağı doğru gider halde olduğunu gördüm, hemen bacaklarından tuttum” savunmasını çürüten uzman bilirkişiler, “Kişinin düştüğü iddia edilen dinlenme odasının mimari yapısında tespit edilen kolon çıkıntısı ve kitaplığın kapıdan ilk girişte pencereyi görmeyi sınırladığına, sanığın kişiyi pencerede görmesi için kapıdan girdikten sonra oda içerisinde bir miktar ilerlemesi gerektiğine” dikkat çekti.

Raporda ayrıca Şule Çet’in yerde yatarken sol ayakkabısının sağ kolunun altında olmasıyla ilgili de “Kişinin ayakkabı sol teki; iddia edildiği gibi sanıklar tarafından kişinin aşağıya atılmasından önce veya atılma anında aşağıya atılmış olabilir, ayakkabı sağ teki ve çorabı ise kişinin atılmasından önce, atılması sırasında veya atılmasından sonra aşağıya atılmış olabilir.” tespitinde bulunuldu. Raporda diğer ihtimalin de yani “Aksu’nun savunmasında belirttiği şekilde kişiyi tutarak kurtarmaya çalışması sırasında çorap ve ayakkabıların kişinin ayaklarından sıyrılarak çıkabileceği ve olay yerinde tespit edilen pozisyonları olabileceği değerlendirilmiştir.” denildi.

Raporun sonuç bölümünde, şu tespitlerde bulunuldu:

RAPORDA AYRIM YAPILAMAYAN KONULAR VAR

Sanık Aksu’nun sağ el 3. parmağında tespit edilen avulsiyon kırığı; iddia edildiği şekilde yaşanan tartışma ve mücadele sırasında parmağın burkulması sonucu oluşabileceği gibi, sanık Aksu’nun savunmasında ifade ettiği şekilde aşağıya atlamaya çalışan bir kişiyi kurtarmaya çalışırken da oluşabilir.
Kişinin otopsisinde her iki ayak bileğinde saptanan bulgular; düşme neticesinde ya da iddia edildiği şekilde düşme öncesi maruz kalınan tramva sonucu meydana gelebileceği gibi, Aksu’nun ifade ettiği şekilde aşağıya atlamaya çalışan kişiyi kurtarmaya çalışırken de oluşabilir.

Kişinin düştüğü iddia edilen pencerenin maksimum açılma genişliği ve açının kısıtlı olması nedeniyle ölen kişinin düşme/düşürülme/atlama/atılma halinde aynı sınırlı açıklıktan ve benzer açıyla düşebileceği…
Bilirkişiler, raporlarında “Yukarıda analiz edilen mevcut veriler ışığında olayın iddia edildiği gibi Çet’in pencereden atılması halinde ceset, çorap ve ayakkabılarının olay yerinde tespit edilen pozisyonu alabileceği gibi olayın sanıkların savunmasında belirttiği şekilde meydana gelmesi halinde de ceset, çorap ve ayakkabılarının olay yerinde tespit edilen pozisyonu alabileceği; mevcut verilerle aralarında kesin bir ayrım yapılamadığı kanaatini bildirir bilirkişi raporudur” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ