Soylu’dan CHP’ye: Darbeyi meşrulaştırıyor, kadrolarını muhafaza etmeye çalışıyor

İçişleri Bakanı Soylu: "CHP, darbe iklimini küçümseyerek meşrulaştırmaya çalışıyor; çünkü ‘arkası yarın’ı düşünüyor."


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, emekli amirallerin Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili yayımladığı bildiriyle ilgili olarak CHP’ye yüklendi. “CHP’nin darbe iklimini küçümseyerek meşrulaştırmaya çalıştığını” söyleye Soylu, “Çünkü, ‘arkası yarın’ı düşünüyorlar. Bir sonraki için kadroları muhafaza etmeye çalışıyorlar” dedi.

Soylu, “Bildiriyi yayınlayan amiraller ile CHP arasındaki yoğun bir temas dikkati çekiyor. Ancak amiraller yayınladıkları bildiri ile kendilerini açık edince, millet buna tepki gösterince CHP bu kez olayı küçük göstermeye, emekli amiraller tabancalarıyla mı darbe yapacaklar, diye basitleştirmeye çalışıyor. Neden? Çünkü, ‘arkası yarın’ı düşünüyorlar. Bir sonraki için kadroları muhafaza etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.


Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuşan Soylu, darbe tarihiyle ilgili de şunları söyledi:

“27 Mayıs’tan önce ‘9 Subay’ olayı yaşanmıştı. 9 Subay olayı hakkıyla değerlendirilseydi, cuntanın bağlantıları ortaya çıkarılsaydı 27 Mayıs olmayabilirdi. Ama ne oldu? Cuntacılar beraat ettirildi, darbe hazırlığını ihbar eden Samet Kuşçu cezalandırıldı. Bu içerideki cuntalara, siz arkası yarına hazırlanın. Siz darbe yapın, demektir. O nedenle bu tür bağlantıların ortaya çıkarılması çok önemlidir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ