Sosyal medya taslağı, takma ad kullananlara ceza getiriyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması veya kapatılması gerektiğine yönelik açıklamalarının ardından, AKP’nin konuyla ilgili hazırladığı kanun teklifi çalışmasının detayları ortaya çıktı.


Düzenlemeyle, Twitter başta olmak üzere önemli sosyal ağlara “hukuka aykırı” olduğu belirtilen içeriğin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi için Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Düzenleme için Almanya ve Fransa’daki uygulamalar örnek olacak.

AKP’nimn hazırladığı taslağın detaylarını Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış aktardı. AK Parti’nin üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre, Türkiye’de temsilci bulundurulması için Twitter, Instagram ve Facebook gibi şirketlerin temsilcileri ile görüşmeler yapılıyor. Instagram ve Facebook gibi şirketlerin Türkiye’de ofis açmaya sıcak baktığı, Twitter’ın ise bu öneriye olumlu bir yaklaşımda bulunmadığı belirtiliyor.


AVRUPA ÖRNEKLERİ İNCELENDİ

Haberde, yapılacak düzenlemeyle, sosyal ağlarda vatandaşların kişisel verilerinin korunmasının hedeflendiği belirtildi. AKP Genel Merkezi’nde, partinin hukukçu kurmaylarının bilişim hukukçularıyla bir araya geldiği ve Avrupa’daki uygulama ve modelleri inceledikları ifade edildi. AKP  kurmaylarının, sosyal medya düzenlemesi konusunda Almanya ya da Fransa’da çıkarılan yasayı örnek alabilecekleri belirtiliyor.

Hürriyet gazetesinin haberinde Almanya’da, 2018 yılında yürürlüğe giren ve sosyal medyada yayınları düzenleyen yasada Facebook, Twitter, Reddit ve YouTube gibi platformlarda yer alan zararlı içeriklerin 24 saat içerisinde ortadan kaldırılması, aksi takdirde 50 milyon Euro’ya varan para cezaları öngörüldüğü belirtildi. Fransa’da ise ırk, din, cinsiyet veya engellilik konularında nefret söylemi barındıran içeriklerin 24 saat içerisinde, çocuk istismarı ve terör propagandası barındıran içeriklerin ise yalnızca bir saat içerisinde yayından kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde söz konusu platformlara içerik başına 1 milyon 250 bin Euro para cezası uygulanıyor.

TAKMA İSİM KULLANAN HESAPLARA CEZA

Haberde, “AKP kurmayları, sahte hesaplar açılmasını engelleyen bir düzenlemenin olacağını ve ağır cezai yaptırımlarının geleceğini ifade etti” denildi. Buna göre taslak yasalaşırsa kendi ismi yerine takma isim kulananlar cezalandırılacak.

Haberde parti kurmaylarının, gelecek günlerde tamamlayacakları çalışmayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunacağı, belirtildi. Öte yandan, daha önce MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk’ün “Sosyal medyaya TC kimlik numarası ile girilsin” teklifine AKP’nin sıcak bakmadığı öğrenildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ