Semih Özakça'ya cezaevinde işkence

Açlık grevinin 142.gününde öğretmen Semih Özakça'ya tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi'nde gardiyanlar saldırdı. Avukatlar AİHM'e başvurdu.
KHK ile ihraç edildikleri mesleklerne geri dönebilmek için başlattıkları açlık grevinin 142.günü geride bırakan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça 23 Mayıs’tan bu yana Sincan F Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.

Bugün Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için devletten görüşme talebine yanıt beklerken cezaevinden  işkence haberleri geldi. Semih Özakça’yı ziyarete giden avukatları sabah saatlerinde Özakça’nın darp edildiğini öğrendi.

Semih Özakça'nın avukatları, Twitter hesaplarından Özakça'nın tuvaletteyken içeri giren gardiyanlar tarafından saldırıya uğradığını duyurdu.


Alınan bilgiye göre Semih Özakça, gardiyanlar tarafından darp edildikten sonra sürüklenerek havalandırmaya atıldı. Saldırı sonrası Özakça'nın kollarında morluklar oluştu.

Özakça'nın darp edilmesine dair tutanak tutan avukat Ebru Timtik ve Sükriye Erden, dihaber'e bilgi verdi.

ÖZAKÇA: 4-5 KİŞİ DARP ETTİ

Tutanakta Özakça, nasıl saldırıya uğradığını şöyle anlattı: "28 Temmuz 2017 sabah saatlerinde 09:15-09:40 arasında kalabalık bir grup infaz görevlisi bulunduğum hücreye geldi. O sırada tuvaletteydim. Kapıyı yumruklayarak hemen çıkmamı söylediler. Ancak işim bitince çıkacağımı söyledim. Çıktıktan sonra havalandırmaya çıkmamı söylediler. Sebebini sorunca arama yapacaklarını belirttiler. Bu şekilde de yapabileceklerini söylediğimde, 4-5 kişi beni sürükleyerek havalandırmaya çıkardılar. Çıkartılırken darp edildim."

Darp sonrası Özakça ile görüşen Timtik, "Sağ kol dirsek altında (V) şeklinde bizim ölçmemize göre uzun tarafı yaklaşık 7 cm kısa tarafı yaklaşık 3 cm uzunluğunda kızarıklı çizik gördük. Yine her iki kolunda sıkılmaktan kaynaklı birden fazla morarma ve ekimoz bulunmaktaydı" şeklindeki gözlemlerini tutağa işledi.

TUTANAK AİHM'E GÖNDERİLDİ

Tutanağı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gönderdiklerini belirten avukat Timtik, "Bu kötü muameleyi bir belge olarak gönderdik. Açlık grevindeki birine böyle bir muamelenin yapılması kabul edilebilir bir yanı yok. Bir insanı tuvaletten çıkartıyorsunuz ve aşağı indiriyorsunuz, darp ediyorsunuz. Bu tür hak ihlalleri sanırım bilerek yapılıyor. Bütün bunlar cezaevi yönetimi tarafından biliniyor" şeklinde konuştu.

29 Haziran günü, avukatlar tarafından Nuriye Gülmen ve Semih Özakça hakkında tedbirli tahliye kararı talebiyle AİHM'e başvuru yapılmıştı. AİHM'in kısa süre içinde karar vermesi bekleniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ