Sayıştay tespit etti: AKP’li belediyenin cami ihalesinde usulsüzlük

AKP’li belediyenin hesaplarını inceleyen Sayıştay, cami onarımının 6 parçaya bölünerek maliyetinin 445 bin liraya çıkarıldığını, ardından 6 ihalenin de aynı firmaya verildiğini belirledi.
AKP’li Fatsa Belediyesi’nin hesaplarını inceleyen Sayıştay, Hiranur Camii onarım ve inşaat işinde usulsüz ihale yapıldığını belirledi. Buna göre, rekabete dayalı açık ihale usulüyle yapılması gereken işler, aynı firmaya verilmek amacıyla kısımlara bölündü. 400 bin liralık aynı içerikli ihale, 6 parçaya bölünerek, 60-70 bin liralık kalemler halinde düzenlendi. Böylece ödenecek meblağ 400 bin yerine 445 bin liraya çıktı.


İHALELERİN TAMAMI AYNI FİRMAYA VERİLDİ 

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Sayıştay’ın raporunda 6 ihalenin de aynı firmaya verildiği görülürken, “Parasal limitlerin altında kalmak amacıyla alımların kısımlara bölünemeyeceği ancak bu ihalede bazı mal alım ve yapım işlerinin kısımlara bölünerek aynı firmadan alındığı görülmüştür” denildi. Yasaya göre belli bir limitin altında olan işler doğrudan ihale edilebiliyor.

İHALEYİ ALAN FİRMANIN ADI GİZLENDİ

AKP’li Fatsa Belediyesi’nin ihale verdiği şirketin harcamaları kalem kalem belirlendi. Ayrıca belediyenin ‘Spor Kompleksi Bakımı’ işini de 10 parçaya ayırıp aynı firmaya ihale ettiği ortaya çıktı. Firmanın adının ise gizlendiği görüldü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ