Saray’dan sosyal medya açıklaması: Kapatılması diye bir plan yok

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın sosyal medya platformlarının tamamen kapatılmayacağını söyledi.


Sosyal medya ile ilgili “düzenleme” olarak adlandırılan kısıtlamanın çerçevesi henüz bilinmiyor. Konu ile ilgili Anadolu Ajansı’na konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın platformların tamamen kapatılmayacağını söyledi.

İbrahim Kalın, ‘sosyal medya’ tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Sosyal medyanın kapatılması diye bir plan yok ama düzenlenmesi gerektiği konusunda artık bir konsensüs oluştu” ifadelerini kullandı. “Gerçek hayatta suç olan sanal hayatta da suçtur” ilkesi ile hareket edileceğine vurgu yaptı.


TÜRKİYE ‘YASAKÇILAR LİGİ’NDE

Türkiye sosyal medya paylaşımları ile ilgili açılan dava ve yasaklanan hesap sayısında Çin ve Rusya ile yarışıyor. Sosyal medya ile ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Hükümet kanadından gelen açıklamalar düzenlemenin muhalif sesleri kısacağı yönünde kamuoyunda ciddi bir endişe oluşturdu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü kamuoyunda oluşan endişeyi paylaşmadığını belirtti. Kalın, “Yani gerçek hayatta da muhalif sesler var, muhalefet çıkıyor muhalefetini yapıyor. Sanal dünyada da olabilir ama bunu yalana başvurmadan, iftiraya başvurmadan, terör propagandası yapmadan gerçekleştirmek esastır” dedi.

İftira ve terör propagandası suçlamasının sınırlarının dahi belli olmadığı Türkiye’de, Kalın “düzenlemenin” gerekli olduğunu savundu. Kalın, “Kişilik haklarını ihlal eden, mahremiyeti ortadan kaldıran, terör propagandası yapan, doğrudan suça teşvik eden paylaşımlar, propagandalar yapıldığı zaman bunlara karşı da tedbir alınmasından daha doğal bir şey olamaz” ifadelerini kullandı.

‘AYASOFYA’NIN İBADETE AÇILMASI BİR ŞEY EKSİLTMEZ’

Ayasofya’yla ilgili tartışmalara da değinen Kalın, Ayasofya’nın camiye çevrilmesinin uzun yıllardan beri gündemlerinde olduğunu söyleyerek “İbadete açılması, tarihi dünya mirası kimliğinden bir şey eksiltmez. Daha fazla insan orayı ziyaret edebilir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ