Sanatçılar bu kez açlık grevindekiler için ses verdi

Sanat dünyasında Ekrem İmamoğlu’nun çağrısıyla yükselen cesur sesler bu kez açlık grevlerinin çözülmesi için yükseldi. Sanatçılar uzlaşı adımları istedi.

Berna Laçin: “İnsanın hayatına zarar vermeyecek şekilde çözümlemek için uzlaşı yönünde adımlar atılması lazım”

Barbaros Şansal: “Açlık grevleri artık adalete susamışlığın bir eseridir”Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevleri ve ardından 30 tutuklunun girmiş olduğu ölüm orucu eylemi devam ediyor.

Sanatçılar, giderek kötüleşen tablo için çözüm yolunda adım atılması çağrısında bulundu. MA’nın derlediği açıklamalar şöyle:

LEVENT ÜZÜMCÜ

“Ülkenin halini görüyorsunuz” diyerek söze başlayan sinema ve tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü, “Herkes çığlık atıyor. Herkes sesini duyurmaya, kendini bir şekilde fark ettirmeye çalışıyor. Yapılan haksızlığı dile getirmeye çalışıyor. Ne diyeyim. Tam bir cehennem halini aldı. Hiçbir dönem bu kadar aleni, bu kadar saçma sapan şey yapılmadı. Umuyorum, iyilikler güzellikler olacak ama sadece ummakla da olmuyor. Sadece internette Twitter’e yazmakla da olmuyor. İnsanların çaba göstermesi lazım. Gerçekten istediklerinin peşinden koşmaları lazım. Umarım böyle şeyler olur” dedi.

ÜMİT KIVANÇ

Yazar Ümit Kıvanç da “Ölüm oruçlarının bir an önce sona erdirilmesini diliyorum. Kimsenin ölmesini istemiyorum” diye belirtti.

BERNA LAÇİN

Herkesin elinden geleni yapması gerektiğini ifade eden oyuncu Berna Laçin, “Her ne olursa olsun, dünyanın neresinde böyle bir açlık grevi yapılıyorsa insanların bir derdi vardır. Ve onları dinlemek anlamak ve bunu en olumlu insanın hayatına zarar vermeyecek şekilde çözümlemek için uzlaşı yönünde adımlar atılması lazım. Bu demek değildir ki illa her açlık grevi yapanın da dediği olacak sonunda. Elbette ki hukuk vardır, onun kuralları vardır. Hak vardır adalet vardır, suç vardır. Ama bunlar için önce bir bu aşamaya gelmiş insanları dinlemek lazım. İnsanlar ancak dinlenmediğini düşünürse böyle bir şeye kalkışırlar. Dolayısıyla eğer birileri açlık grevine kalkıştıysa bir dikkatlice dinlemek lazım ne diyorlar ve ondan sonra hak hukuk adalet ne diyorsa onun arkasından gelir. Her şeyin başı hukuk diyoruz” diye konuştu.

BARBAROS ŞANSAL

Moda tasarımcısı Barbaros Şansal açlık grevlerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin utancı olduğunu vurgulayarak, şunları dile getirdi: “İktidarın silahı haline dönüşmektedir. İktidar bu açlık grevlerini İmralı ile birlikte silaha dönüştürmektedir. Ölümler başlayacak. Abdullah Öcalan’ın açıklaması, durdurulması yönündekine cevap verilmedi. ‘Biz eyleme devam edeceğiz’ dediler. Yani demek ki mesele sadece tecridin kaldırılması değil, hukukun inşa edilmesi yönünde. Açlık grevleri bugün, Abdullah Öcalan’ın tecridinin kaldırılması boyutunu geçmiştir Türkiye’de. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki açlık grevleri artık adalete susamışlığın bir eseridir.”

DENİZ TÜRKALİ

Sinema oyuncusu ve şarkıcı Deniz Türkali de, “Tecrit, yasalara aykırı üstelik kendi koydukları yasalara aykırı. Tecritlerin bir an önce kalkması lazım. Bir rezalet” dedi.

MİKAİL ASLAN

“Sanatçılar ve aydınlar açlık grevcilerinden bir daha kimsenin ölmemesi için bir an önce inisiyatif almalı” diyen şarkıcı Mikail Aslan ise, şunları söyledi: “Önce ölümler durdurulmalı, tutukluların talepleri hükümete bu aracı aydınlar üzerinden aktarılmalı. Tutuklularla hükümet arasında bir aracı komisyon kurulsun.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ