"SADAT 'Türkiye’nin başına bela' oldu; Savaş suçu yargılamasıyla karşı karşıyayız"

SADAT'ın 'Türkiye’nin başına bela' olduğunu söyleyen CHP Milletvekili Aydoğan, Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetin SADAT’ın kapısında açıklama yapmasını da değerlendirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Türkiye’nin Libya ve Suriye’deki faaliyetlerinden dolayı Birleşmiş Milletler’de savaş suçu yargılamasıyla karşı karşıya olduğunu ve SADAT’ın da bunun bir parçası olduğunu belirtti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ergin Çağlar‘ın haberine göre; SADAT’ın Türkiye’nin ‘başına bela’ olduğunu söyleyen Aydoğan, Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetin SADAT’ın kapısında açıklama yapmasına da değindi.


Partilerinin bu çıkışının seçim güvenliği nedeniyle olduğunu söyleyen Aydoğan, olası seçimde SADAT’ın seçim güvenliğini riske atabileceğini belirterek, “Bunu yaptırmayacağız” ifadesini kullandı.

‘TÜRKİYE SAVAŞ SUÇUYLA KARŞI KARŞIYA’

Aydoğan, şunları söyledi: “Uluslararası anlamda Türkiye, Libya ve Suriye’den kaynaklı Birleşmiş Milletler’de savaş suçu yargılamasıyla karşı karşıya. Çok detaylı bir şekilde sunum yapmak istemiyorum. Türkiye’nin uluslararası pozisyonuyla alakalı çok konuşmamın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum ama SADAT orada bu işin bir parçası olarak anılıyor.

‘PARAMİLİTER GÜÇLERE KARŞI BİR TAVIRDIR’ 

Biz SADAT önünde demokrasiyi ve hukuk güvenliğini işaret ettik. Paramiliter güçlerle beraber bu ülkenin, demokrasinin ve hukukun ötesinde bir yerde konumlamasına karşı bu mücadeleyi vereceğimizi işaret ettik. Özcesi, seçim güvenliği konusunda paramiliter güçlere karşı bir tavırdır. Bu 6’lı masa adına yapılan bir durum değildi. Bu genel başkanımızın son dakikaya kadar bizden de sakladığı ve bazı bilgi verilerine eriştikten sonra ani bir kararla gizli grup toplantısına çağırarak oraya taşıdı. Bazı şeylerin somutlaşmasından sonra bizi oraya taşıdı.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ