Reuters’a konuşan yetkili: Erdoğan ile Selman, swap konusunu özel görüşecek

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman, muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda 2018 yılında vahşice katledilmesinden sonra ilk kez bugün Türkiye'ye geliyor.

Bu ziyaret Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan'dan gönderilen ekip tarafından öldürülmesi sonrasında iplerin koptuğu Ankara-Riyad ilişkilerinde normalleşme sürecinin başlangıcı olarak değerlendiriliyor. 

Geçen aylarda Suudi Arabistan’a giderek Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüşen AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ülkenin fiili lideri Selman’ı ağırlamaya hazırlanıyor. Son haftalarda iki ülke arasındaki ilişkiler normalleşirken bazı üst düzey Türk yetkililer isimlerini açıklamadan İngiliz haber ajansı Reuters’a konuştu.


Yetkililer, bu görüşme ile birlikte iki ülke arasında normalleşmenin tesis edilmesini söylerken Reuters, “Bu ziyaret Prens Selman’ın imajını iyileştirmek için bir adım olarak görülürken, kafa kafaya giden seçimlerden önce ekonomiyi düzeltmek isteyen Erdoğan’a da finansal bir destek sağlayabilir” yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın nisan ayında Suudi Arabistan’da Prens Selman’la görüştüğüne dikkat çekilirken Türk yetkili, “Bu ziyaret, tamamen normalleşme ve kriz öncesi döneme dönülmesini de beraberinde getirebilir. Yeni bir dönem başlayacak” dedi.

Türk yetkili, iki ülke arasındaki ticaret, uçuş ve televizyon dizilerine uygulanan yasakların karşılıklı olarak kaldırıldığını söylerken, medyada da taraflar arasındaki olumsuz haberlerin durdurulduğuna dikkat çekildi.

Türk yetkili, enerji, ekonomi ve güvenlik konusunda bazı imzaların atılacağını da söylerken, Suudi fonlarının Türk piyasasına girmesi için de çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Öte yandan, swap anlaşması ile ilgili görüşmelerin devam ettiği de belirtilirken, Türk yetkili bunun “istenilen hızda” ilerlemediğine dikkat çekti.

İsmini açıklamayan yetkili bu konunun Erdoğan ve Selman arasında özel olarak görüşüleceğini de aktardı.

Reuters, Türk yetkilinin açıklamalarını, “Türk yetkili Suudi Arabistan’ın Varlık Fonu bünyesinde olan ve olmayan şirketlerle de ilgilenebileceğini ya da bir süre öne Birleşik Arap Emirlikleri’nin yaptığı gibi yatırım yapılabileceğini söyledi” dedi.

Öte yandan Türkiye’nin de Riyad’a SİHA satmasının gündemde olduğu kaydedildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ