Prof. Hasan Sözbilir’den Manisa için yeni deprem uyarısı

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası İstanbul'da ve Manisa gibi bazı illerde gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğu söylenen olası deprem konusunda kaygılandıran mesajlar gelmeye devam ediyor.


Prof. Naci Görür'ün 7.0 büyüklüğünde bir deprem ihtimaline işaret etmesinin ardından benzer bir görüş de Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir'den Manisa için geldi.

Prof. Sözbilir, “Gelenbe fayı 7.0 büyüklüğüne kadar deprem üretebilecek potansiyelde” diyor.


NTV yayınında konuşan Sözbilir, “Manisa’daki 5.4 şiddetindeki depremin ardından 2000’i geçti artçı deprem sayısı. O bölgede aslında birbiriyle bağlantılı üç tane fay var. Ana şok bu üç fayın çok yakın meydana geldi. Önce Soma-Kırkağaç fayıkırılmaya başladı. Bu dönemde 1000’in üzerinde artçı deprem üretti. Daha sonra kırılmalar Akhisar ve Gelenbe faylarında oldu. Üç fayın ortasında bir deprem meydana geldiği için, beklenenden daha fazla sarsıntı oldu. Şu anda üç fay birden kırılıyor o bölgede" ifadesini kullanıyor.

Hasan Sözbilir, “Bu depremler ileride gerçekleşecek bir depremlerin öncüsü olabilir mi?” sorusuna ise şöyle yanıt veriyor:

“İki tane ana olasılık olabilir. Birincisi, burada deprem aktivitesi üçe bölündüğü için depremin enerjisi de üçe bölünüyor olabilir. İkincisi, enerjinin Gelenbe veya Akhisar fayına aktarılması durumunda, Gelenbe fayının 40 kilometrelik iki segmenti bulunduğu için 6.9 ya da 7.0 şiddetinde deprem oluşturma potansiyeli var. Akhisar fayı daha kısa bir fay, 6.4 büyüklüğünde bir deprem üretebilir. Şu an oluşan depremler Gelenbe fayının güney ucunda gerçekleşiyor. Bir kısmı da Akhisar fayında. Şu an itibariyle iki fayda da deprem aktivitesi başlamış durumda."

Manisa’da üst üste meydana gelen depremlerle alakalı da değerlendirmelerde bulunan Sözbilir, “Bölgede yer alan faylarda deprem aktivitesi başlamış durumda. Bunlar deprem fırtınası şeklinde devam edecektir. dört ve beş büyüklüğünde depremler beklenebilir” görüşünü dile getiriyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ