PKK başkanlığa "evet" dedi!

​Türkiye referandum tartışmalarına kilitlenirken, AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan'ın PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Başkanlık Sistemi'ne "evet" dediğini anlattığı görüntüler arşivden çıktı.


AKP,  Erdoğan ve Binali Yıldırım başta olmak üzere tüm birimleriyle referandumda oy toplamak için "PKK başkanlığa hayır diyor, onun için biz evet diyoruz" propogandası yapıyor. Ancak AKP'nin arşivi kendilerini yalanlıyor. 

"Müzakere süreci" görüşmelerinin kilit ismi dönemin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP'lilerin "Öcalan'ın Başkanlık Sistemi"ne karşı olduğu yönündeki iddialarına karşılık verirken, 28 Temmuz 2015'te şu ifadeleri kullanmıştı:


"Sürekli Öcalan adına yalan söylüyorlar, ‘Öcalan başkanlık sistemine karşı, Öcalan AK Parti’yle koalisyona karşı...’ Külliyen bunlar yalan. Öcalan’ın adını kullanarak sürekli toplumu kandırıyorlar. Öcalan ile görüştükleri dönemde koalisyon diye bir konu var mıydı ki Türkiye’de, Öcalan ‘onunla yapın şununla yapın’ desin. Bu yüzden büyük bir sorumsuzluk var. Öcalan bunları muhtemelen yakalasa sopayla kovalar diye düşünüyorum, ‘her şeyi mahvettiniz’ diye..”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ