Peskov'dan ateşkes açıklaması: Bilgim yok

Çavuşoğlu, ‘Suriye’de ateşkes sağladı. Her an yürürlüğe girebilir" dedi. Peskov: Bilgim yok
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de savaşan taraflara ateşkes başlatmaları amacıyla önerecekleri plan üzerinde mutabakata vardıklarını açıklarken, Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov  konu ile ilgili gelen soruya, “Bu soruya yanıt veremem. Yeterince bilgim yok” yanıtını verdi.

Türkiye ve Rusya’nın Suriye’de ateşkes mutabakatına vardıkları yönündeki AA’da yayımlanan haberin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan açıklama geldi. Çavuşoğlu, konuya ilişkin, “Mutakabat her an yürürlüğe girebilir. Türkiye kalıcı ateşkesi savunuyor” dedi.

Çavuşoğlu, Suriye’deki sürece ilişkin yapılacak uluslararası görüşmeye ilişkin ise “Astana’daki görüşmede PYD olmayacak” dedi.


Sputnik’te yer alan habere göre Çavuşoğlu şunları söyledi:

Suriye’de çözüm için iki metin var, biri siyasi çözümle ilgili, diğeri ateşkes. Her an yürürlüğe girebilir.

Birileri (Suriye konusunda) Türkiye çark etti diyor, biz başından beri en iyi çözüm ateşkes ve siyasi çözümdür diyoruz.

Sağlanan ateşkesi Suriye geneline yaymak istiyoruz. Bu ateşkesi ihlal edenlere karşı, bunu da denetlememiz ve engellememiz lazım.

Artık Suriye’de kalıcı bir ateşkes ve müzakerelerle de siyasi dönüşüm olsun istiyoruz. Esad’lı siyasi bir dönüşüm olmayacağını biliyoruz, Esad’ı muhalefetin de kabul etmeyeceğini biliyoruz.

Peskov: Bilgim yok

Çavuşoğlu ateşkesin sağlandığı yönünde açıklamalar yaparken Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’tan ise farklı bir açıklama geldi.

Peskov, düzenlediği basın toplantısında ateşkes mutabakatı sağlanıp sağlanmadığı yönündeki soruya “Bu soruya yanıt veremem. Zira yeterince bilgim yok” yanıtını verdi.

Peskov, Astana’da yapılması planlanan barış görüşmelerine ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

Astana’da yapılması planlanan görüşmelerin çeşitli detaylarını konuşmak için Türk meslektaşlarımızla sürekli temas hâlindeyiz. Bunların hepsi Suriye’de siyasal bir çözüm bulunması için yapılıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ