Perinçek’in gençlik yapılanması TGB’liler, Kaz Dağları’ndaki doğa katliamını savundu

Emperyalizm karşıtı eylemeleri ile bilinen Türkiye Gençlik Birliği (TGB), sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla Kaz Dağları’ndaki doğa katliamını savunan bir açıklama yapması dikkat çekti.
Genel Başkanlığı’nın Doğu Perinçek’in yaptığı Vatan Partisi’nin gençlik yapılanması olarak bilinen Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Çanakkale’deki Kaz Dağları’ndaki doğa katliamını destekleyen bir açıklama yayınladı.


Emperyalist karşıtlığı ile bilinen TGB’liler, Kaz Dağlarında bir süredir devam eden eylemlere ve madenlerin yabancılara bırakılmasına karşı Twitter’dan açıklamalarda bulundu. Kaz Dağları’ndaki doğa katliamını savunan TGB, Kirazlı’da bulunan maden alanının Kaz Dağları ekosistemi içinde yer almadığını iddia ederek, “AB fonlarıyla ‘çevrecilik’ yapan bazı oluşumlar kamuoyunu maden bölgesi ve siyanür kullanımı konusunda yanıltmaktadır” dedi.“DAĞLARIN ÜSTÜDE ALTIDA MİLLETİN HİZMETİNDE”


Türkiye’nin dağlarının üstündeki ekolojik çeşitlilik ve altındaki madenlerin milletin hizmetinde olduğunu vurgulayan TGB, “Kamu yararı ve doğa dengesi gözetildiği müddetçe dağlarımızda yatan altın madenleri çıkarılmalı ve ulusal ekonomimize katkı sağlamalıdır.” dedi.

“Kazdağları adıyla gündeme gelen maden bölgesi, gerçekte Çanakkale Kirazlı’da bulunmakta ve Kazdağları ekosistemi içinde yer almamaktadır.” diyen TBG, “Ayrıca uzmanlar gerekli tedbirler alındığında siyanür kullanımının doğanın dengesini bozacak bir tahribat yaratmadığını belirtmektedir.” sözleriyle Kanadalı maden şirketinin iddialarını destekliyor.

“ÇEVRECİ GRUPLAR KAMUOYUNU YANILTMAKTADIR”

“AB fonlarıyla ‘çevrecilik’ yapan bazı oluşumlar” ifadesiyle doğa katliamına karşı direnen insanları zan altında bırakan TBG, “Bu oluşumlar kamuoyunu maden bölgesi ve siyanür kullanımı konusunda yanıltmaktadır. Yurttaşlarımızın Kazdağları hassasiyeti, Türkiye’nin altın madenlerini işlemesinin önüne geçecek bir karşıtlığa dönüştürülmektedir.” dedi.

“Kirazlı’da çıkarılan altın Kanadalı özel şirkete aittir.” diyen TBG, “Türkiye’nin üretim atılımı yapması gereken bir dönemde yeraltı zenginliklerimizin yabancı firmalara bırakılması kabul edilemez. Türkiye altın madenlerini sıkı bir devlet denetimiyle, kamu eliyle çıkarmalı ve işlemelidir.” ifadesiyle doğa katliamını desteklediği anlaşılıyor.

Geçen günlerde RTÜK tarafından Netflix, BluTV gibi yayınlara getirilen sansürü savunan TGB, yaşam savunucularının Avrupa Birliği’nden fonlandığını iddia etti. TGB açıklamasında madenlerin devlet denetimiyle ve kamu eliyle çıkarılıp işlenmesi gerektiği iddia etmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ