Pentagon: Patriotlar konusunda henüz verilmiş bir karar yok

Üst düzey bir ABD Avrupa Kuvvetleri yetkilisi, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin Suriye’deki dinamiklerle ilgili endişelerini anlıyoruz fakat bu konuda henüz size verebileceğimiz yeni bir bilgi yok.” dedi.
Türkiye’nin istediği Patriotlar konusunda Pentagon’dan hala bir karar çıkmadı.


Washington’da gazetecilerle bir araya gelen üst düzey bir ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) yetkilisi, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin Suriye’deki dinamiklerle ilgili endişelerini anlıyoruz fakat bu konuda henüz size verebileceğimiz yeni bir bilgi yok.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aralık ayında yaptığı ‘İncirlik ve Kürecik’i kapatma tehdidi’ne de değinen yetkili, “Askeri açıdan baktığımızda Türklerle çok yakın bir ilişkimiz var ve şu an İzmir ve İncirlik’teki faaliyetlerimize devam ediyoruz.” diye konuştu. Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklamalarından haberdar olduklarını belirten EUCOM temsilcisi, “Farklı ülkelerdeki liderler kendi uygun gördükleri şekilde açıklamalar yapabilirler fakat biz Türk ordusuyla çok yakın çalışıyor ve oradaki operasyonlarımızı sürdürmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Askeri yetkili, Türkiye’nin Akdeniz’deki doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili olarak ise, ‘Bölgedeki tüm ülkeleri uluslararası kanun ve kurallar çerçevesinde hareket etmeye çağırdıklarını’ hatırlattı. “Türkiye’nin ne düşündüğü ya da ne yaptığıyla ilgili yorum yapmayacağım. Bunlar kim olduğu fark etmeksizin herkesi bağlayan kurallardır.” diyen EUCOM yetkilisi, Akdeniz’deki sorunun diğer tarafında bulunan Yunanistan ve Kıbrıs’la da aynı Türkiye ile olduğu gibi iyi ilişkiler içinde olduklarını ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.


Kaynak: KRONOS
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ