Özel Hastaneler Birliği: ‘Yoğun bakımlarda 500 boş yatak kaldı’

Özel Hastaneler Başkanı Reşat Bahat'tan tedirgin eden açıklama: ''Toplam 500 boş yoğun bakım yatağı kaldı. Grip salgını bile olsa yer kalmaz''


Covid 19 salgınında günlük vaka sayısı 30 bine dayandı, yoğun bakım yatağı konusunda sıkıntı baş gösterdi. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Başkanı Dr. Reşat Bahat, Türkiye’deki hastanelerde bulunan yoğun bakım servislerinde 500 boş yatak kaldığını açıkladı. Bahat, “Hastanelerde çok az yer var. Vatandaşlarımız biraz daha sorumlu davranıp tedbirlere uyarsa, bir problemle karşılaşmayız. Bunu söylerken başka hastalıkların saymıyoruz. Ancak mesela grip salgını başlar ve yoğun bakım yatakları dolmaya başlarsa sorun olur” diye konuştu.

BAKANLIK’TAN TALİMAT GELDİ


OHSAD Başkanı Bahat, Sağlık Bakanlığı’ndan tüm hastanelere talimat gittiğini belirterek, ”Bitmemiş yoğun bakım alanlarınız varsa bitirin, yeni alanları da yoğun bakım için kullanın” dediler. Şimdi bütün hastaneler bu konuda çalışma yapıyor” dedi. Dün Batman’da 1.5 yaşında covidli bebeğin yoğun bakımlarda yer olmadığı için ölmesi ve Bahat’ın korkutan açıklaması Türkiye’de kaç yoğun bakım yatağı olduğu sorusunu akıllara  getirdi.

DOLULUK ORANI YÜZDE 71.3

Resmi rakamlara göre Türkiye’deki tüm hastanelerde 45 binin biraz üzerinde yoğun bakım yatağı mevcut. Yeni doğan yoğun bakım yatakları dışında erişken yoğun bakım yatağı sayısı 25 bin 466. Sağlık Bakanlığı verilerine göre erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.3. Covid sebebiyle ağır hasta olarak yatan hasta sayısı ise 5011. Covid salgını bu hızla artmaya devam ederse ilerleyen günlerde sıkıntı yaşanması öngörülüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ