Osman Kavala yeniden tutuklandı

Gezi Davası’ndan beraat ve tahliye kararı verilmesinin ardından yeniden gözaltına alınan iş adamı Osman Kavala, tutuklanma talebiyle sevk edildiği Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.Gezi Davası’nda beraat etmesinin hemen ardından 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili başka bir soruşturmadan gözaltına alınan Osman Kavala, Vatan Emniyet’teki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ifadesinin alınmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirimişti. Kavala, tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti.


Savcılık, Kavala hakkında 2016’da başlatılan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ABD’den gelen Hanrey Barkey ile görüşme yaptığı, PKK irtibatlı kişilerle görüştüğü ve darbe girişiminin karar sürecine katıldığı gerekçesiyle yürütülen soruşturmayı tutuklama istemine gerekçe gösterdi.

Kavala’nın ilk gözaltına alınıp tutuklandığında sorgusunda da konu edilen bu iddialarla ilgili olarak hangi yeni kanıtlar nedeniyle gözaltı kararı verildiği sevk yazısında yer almadı. Yazıda sadece Kavala’nın daha önce tutuklanıp tahliye edildiği bu soruşturmada ‘kaçma şüphesi’ nedeniyle yeniden tutuklanmasının istendiği belirtildi ve önceki iddialar sıralandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ