OHAL'le ya da OHAL'siz!

OHAL'in kaldırılmasının ardından bakan onayıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 5 bin 587 personel ihraç edildi. 1512 emekli askerin de rütbeleri geri alındı. 15 Temmuz sonrası TSK'dan ihraç edilenlerin sayısı 20 bin 566 oldu.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL’in 21 Temmuz 2018’de kaldırılmasından bugüne kadar Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın onayıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) 5 bin 587 personelin ihraç edildiği, 1512 emekli askerin rütbelerinin de geri alındığı açıklandı.

Açıklamaya göre son 2 yılda Gülen cemaati üyesi olmakla suçlanan 196 kişi yurt dışına kaçmaya çalıştıkları iddiasıyla tutuklandı.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın emriyle bakanlığa bağlı tüm komutanlık, birlik ve karargahta devam eden incelemelerde, Gülen cemaati ile bağlantısı olabilecek personel, fe.öMETRE gibi yöntemlerle fişlendi.

5 BİN 587 PERSONEL İHRAÇ EDİLDİ, FİLAMELER DEVAM EDİYOR

Halen devam eden fişlemelere göre OHAL’in kaldırılmasının ardından bakan onayıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 5 bin 587 personel ihraç edildi.

Söz konusu süre içinde 1512 emekli askerin de rütbeleri geri alındı.

Böylelikle 15 Temmuz sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilenlerin toplam sayısı 20 bin 566 oldu.

AKAR ‘SAVCILIKLAR MİT VE EMNİYETLE ÇALIŞIYOR’ DEMİŞTİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “fe.ö ile mücadele; cumhuriyet başsavcılıkları, MİT Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde, yeni bilgi ve belgeler ışığında sıralı amirlerin takip ve kontrolünde aksatılmadan sürdürülmektedir. fe.ö ile MSB, Genelkurmay Başkanlığı’mız ve kuvvet komutanlıklarımız tarafından aynı kriterler kullanılarak mücadele edilmektedir. Amacımız, bu teröristleri içimizden tamamen temizlemek, bu şanlı üniformayı tek bir hainin bile taşımasına engel olmak, buna müsaade etmemektir” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ