Muhsin Yazıcıoğlu’nun şüpheli ölümü sonrası dağda çekilen video 13 yıl sonra ortaya çıktı

BBP merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin yeni bir video kaydı ortaya çıktı.
Kayıttaki konuşmalar Kaza Kırım Heyeti Başkanı Feridun Seren ile BBP tarafından Almanya’dan inceleme yapması için getirilen pilot Volkan Sürmeli arasında geçiyor.

Yeniçağ’ın yayınladığı kayda göre Feridun Seren, Volkan Sürmeli’yi, “Bak hocam bu işin birincil muhatabı sayın Ulaştırma Bakanı (Binali Yıldırım). Bir gün kanun Volkan Hocam sana da lazım olacak. Ben sana söylemiş olayım abin olarak.” diyerek sert bir şekilde tehdit ediyor.

Sonraki yıllarda kaza kırım ekibinin yetkisiz olduğu, yetki belgesini 2011’de aldığı ortaya çıkmıştı.


Büyük Birlik Partisi kurucu lideri merhum Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği şaibelerle dolu helikopter kazasının yeni kayıtları ortaya çıktı. Organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker, “Yaşayan son şahit.” diyerek BBP’li Ali Karahasanoğlu’nun adını vermişti.

25 Mart 2009’da Keş Dağları’na düşen TC-HEK kodlu helikopterin kaza Kırım incelemesini yapmak üzere olay yerine giden yetkisiz olduğu, yetki belgesini ise 2011 yılında aldığı ortaya çıkan SHGM Kaza Kırım heyeti başkanı Feridun Seren ile Büyük Birlik Partisi’nin Türkiye’de hiçbir pilotun kabul etmemesi nedeniyle kaza Kırım raporu düzenlenmek üzere Almanya’dan tuttuğu pilot Volkan Sürmeli arasındaki tehditvari ve olayı kapatmak üzere geçen konuşmanın kayıtlarına Yeniçağ Gazetesi ulaştı.

Kayıtlarda Seren’in “Bak hocam bu işin birincil muhatabı sayın Ulaştırma Bakanı” diyerek dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da adını kullanarak Almanya’dan gelen Sürmeli’yi resmen tehdit ettiği görülüyor. Feridun Seren, diyaloğun devamında ise “Bir gün kanun Volkan Hocam sana da lazım olacak. Ben sana söylemiş olayım abin olarak.” ifadelerini kullanıyor.
 
Ortaya çıkan görüntülerde geçen konuşmalar şöyle:

Volkan Sürmeli – Efendim bu Türk hava yolları kazasını Amsterdam’ı araştıran beyefendi vardı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde.
Feridun Seren – Evet.
Volkan Sürmeli – İsmi şu anda aklıma gelmiyor ama telefonda kayıtlı. Biz onunla sürekli telefonda görüşürdük.
Feridun Seren – Orada bizim irin ekibimiz var… Ne için sordun.
Volkan Sürmeli – Kendisiyle bu hani…
Feridun Seren – Kendisi yetkilidir sayın hocam. Bak hocam bu işin birincil muhatabı sayın Ulaştırma Bakanı (Binali Yıldırım)
Volkan Sürmeli – Mutlaka efendim.
Feridun Seren – Sen PPR ayarım var diyorsun kural kitap bilmiyor musun?
Volkan Sürmeli – Efendim ben zaten yardım etmek için… Biz gelmeden önce bu konuyu konuştuk zaten. Öyle olduğunu ben söyledim. Dedi ya Ahmet Bey bize söylediler diye.
Feridun Seren – Bir gün kanun Volkan Hocam sana da lazım olacak. Ben sana söylemiş olayım abin olarak.
Volkan Sürmeli – Efendim mutlaka. Abi olarak tabii ki…
Feridun Seren – Ben sana abin olarak söylemiş olayım.
Volkan Sürmeli – Fikirlerinize saygı duyuyorum efendim. Fakat ben gelmeden bunun böyle olduğunu biliyordum…
Feridun Seren – Biz Türkiye Cumhuriyetini hepimiz savunmaktayız.
Volkan Sürmeli – İfade ettiğim gibi biz oradan daha söyledik efendim.
Feridun Seren – Allah korusun yıktın bir yere gene Ulaştırma Bakanlığı senin ailenin yanında olacak.
Volkan Sürmeli – Ben resmi kurumlarımıza duyduğum saygıyı kendi babama aileme duyarım.
Feridun Seren – Üyeliğinin dışında Almanya’da otoriten mi var?
Volkan Sürmeli – O da söyledi efendim o da söyledi böyle olduğunu.
Feridun Seren – Bak Volkancım…
Volkan Sürmeli – Sorabilirsiniz Ahmet Bey’e bu söylediğinizi. Evet…
Feridun Seren – Biz irademizi korumak zorundayız.

VOLKAN SÜRMELİ NE DEMİŞTİ?

BBP yönetimi tarafından Türkiye’den kimsenin kabul etmemesi üzerine Almanya’dan kazayı araştırmak üzere davet edilen kaza kızım uzmanı pilot Volkan Sürmeli, 2011 yılında yaptığı bir açıklamada çalındığı öne sürülen GPS ile SKYMAP IIIC adlı cihazların Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde olduğu iddia etmişti.

Enkaz üzerindeki çalışmaları sırasında helikopterden bazı parçaların sökülmüş olduğunu fark ettiklerini belirten Sürmeli, o dönem şunları söylemişti:

SHGM, SÖKÜLEN PARÇALARI BİZE VERMEDİ

Parti tarafından inceleme yapmak için Türkiye’ye davet edildik. Enkaz başında inceleme yaparken bazı parçaların yerinde olmadığını fark ettik. Daha sonra bunların Ankara’ya gönderildiğini öğrendik. Biz de bu parçaları Ankara’da görmek istedik, ancak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) uzmanları çeşitli bahaneler ile bize parçaları göstermek istemedi.

KAYBOLDUĞU SÖYLENEN CİHAZLAR FOTOĞRAFLARDA GÖRÜNÜYOR

Kaza kırım uzmanları olarak Ankara Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde 8 Nisan 2009 tarihinde bizlere fotoğraflı bir sunum yapıldı. Bu sunum sırasında 31.03.2009 tarihinde enkaz başında SHGM uzmanlarının çekmiş oldukları fotoğraflar ve belgeler gösterildi. Daha sonra da fotoğraflar SHGM uzmanlarının imzaları ile birlikte bize teslim edildi. 31.03.2009 tarihli fotoğraf, kaybolduğu öne sürülen cihazların yerinde takılı olduğunu gösteriyor.

O CİHAZLAR SHGM’YE GETİRİLDİKTEN SONRA AKIBETLERİ NE OLDU?

BBP yönetiminin ’Almanya’dan uzman getirtiyoruz enkazdan parçaları sökmeyin” dendiği halde parçaların söküldüğü, sonrasında ise kaybolduklarını iddia ediliyor. Devlet Denetleme Kurulu raporunda cihazların çalındığı ya da kaybolduğu şeklinde ifadeler yer alıyor. Oysa SHGM uzmanlarının cihazları Ankara’ya getirdikleri fotoğraflardan ortaya çıkıyor. Şimdi cihazların Ankara’ya SHGM’ne getirildikten sonraki akıbetleri ne oldu? Bunu merak ediyorum.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ