Mısır'dan 'Türk dizilerini izlemeyin' fetvası: Erdoğan’ın hayallerine hizmet ediyor

Mısır'da en üst İslam hukuku resmi kurumu olan Daru'l İfta Fıkıh Konseyi'ne bağlı Küresel Fetva Endeksi ile Dünya Çapında Fetva Daireleri Genel Sekreterliği’nden “Türk dizilerini izlemeyin” uyarısı geldi.


Türk dizileri Diriliş Ertuğrul ve Kurtlar Vadisi'nin izlenmemesi gerektiği yönünde fetva veren Mısır, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı.

Mısır Daru'l İfta'sına bağlı Küresel Fetva Endeksi, bu dizilerin Erdoğan'ın Osmanlı İmparatorluğunu geri getirme hayaline hizmet ettiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin bu diziler yoluyla Arap ülkelerinde “nüfuz” oluşturmayı amaçladığı belirtilen fetvada, şu ifadeler yer aldı:

"Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu'nun yeniden gelmesini istiyor. Ancak hiçbir zaman bu emeline ulaşmadı, ulaşmayacak. Amacına ulaşmak için ise siyasi, dini ve hatta kültür sanat alanında tüm gücünü kullanıyor. Bunun en büyük delili de Kurtlar Vadisi ve Diriliş Ertuğrul adlı Türk dizileridir. Erdoğan, daha önce bu dizi hakkında ‘Türkiye ve halkının gücünü hafife alanlara önemli bir cevap’ sözlerini kullanmıştı. Tıpkı terör örgütleri gibi Türkiye Cumhurbaşkanı ile yandaşları da askeri operasyonlarına kılıf geçirmek için genelde dini söyleme, özelde fetvaya başvurmaktan çekinmiyor." 

Mısır'ın Küresel Fetva Endeksi de Erdoğan'ın Ortadoğu'da hegemonya kurmaya, diktatörlük yönetimini konsolide etmeye ve Müslüman Kardeşler gibi İslamcı grupların müftüleriyle çeşitli ülkelerdeki aşırılıkçı militanları kendi safına çekip görevlendirmeye yönelik fetvalar verdiği yönünde açıklama yaptı.

Türkiye menşeli dizilerin “kötü niyetli ve çarpık” olduğu belirtilen fetvada, bu dizilerin İslam hukukundaki hükümleri “şiddet ve cinayet” olarak, Diriliş Ertuğrul'un da İslam fıkhında yer alan doğru hükümleri “yanlış eylemler” olarak sunduğu ifade edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ