‘Milli yalan’ı ağzından kaçırdı

Almanya’daki Deniz Feneri yolsuzluk soruşturması Türkiye’nin Ege ve Akdeniz’deki güvenlik sorununa dönüştü. Gazeteci Cevheri Güven, Deniz Feneri’nden Alman denizaltısı alımına giden süreci anlatıyor.


Almanya tarihinin en büyük yolsuzluğu olarak bilinen 2008 yılındaki 41 milyon euroluk Deniz Fener’i soruşturmasında Alman savcılar, asıl şüphelilerin Türkiye’de olduğunu açıkladı. Aynı dönemde AKP hükumeti, TSK’nın gerekli görmemesine rağmen Almanya’dan 6 adet denizaltı sipariş etti.

Gazeteci Cevheri Güven, son yayınladığı videoda Deniz Fener’inden denizaltılara uzanan kirli pazarlığı ve ilişkiler ağını anlatıyor.


Tayyip Erdoğan’ın, milli denizaltı olarak lanse edilen Piri Reis’le ilgili önemli bir bilgiyi ağzından kaçırdığını söyleyen gazeteci Cevheri Güven, “Böylece Piri Reis hakkındaki gerçekler ortaya çıktı. Konunun İslamcıların tarihinin en kritik vurgunlarından Deniz Feneri ile ilgisi var. Ve Deniz Fenerinden, Denizaltıya giden yolda Türkiye’nin savunmasının Yunanistan karşısında büyük yara alması var” dedi.

Ege ve Akdeniz’de değişen dengeler arasında sıkışan Erdoğan, milli denizaltı konusundaki gerçeği ayarlanmış bir soruyla ifşa etmek zorunda kaldı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ