Mevlüt Çavuşoğlu: “Rusya ile Suriye’de farklı düşünüyorduk, uçaklarını bile düşürdük”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dünya Ekonomik Forumunda katıldığı bir oturumda Türkiye-Rusya ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Rusya ile bazı konularda farklı fikirlerdeyiz ancak birçok alanda da beraber çalışıyoruz” dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Türkiye-Rusya ilişkileri konusunda ilginç cümleler sarf etti. Mevlüt Çavuşoğlu, “Rusya ile bazı konularda farklı fikirlerdeyiz ancak birçok alanda da beraber çalışıyoruz” dedi.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in diyalogu nasıl ilerliyor” sorusuna yanıt veren Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya’nın Suriye konusunda başta farklı düşündüğünü fakat şimdi beraber çalıştığını anlattı.


HERKESLE DİYALOĞA HAZIRIZ

Çavuşoğlu, “Bu aslında bizim herkesle barış için birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu ve birçok alanda aynı fikirde olmadığımız ülkelerle diyaloga hazır olduğumuzu gösteriyor. Suriye’de en başta tamamen farklı taraflardaydık. Hatta Rus uçağını bile düşürdük. Daha sonra özellikle Halep’te gördüğümüz şeyden sonra beraber çalışmaya karar verdik. Daha sonra ‘neden bu işbirliğini tüm Suriye’de yapmıyoruz?’ dedik ve Astana sürecini başlattık, İran’ı da dâhil ettik. Rusya ile bazı konularda farklı fikirlerdeyiz ancak birçok alanda da beraber çalışıyoruz” diyerek cevap verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ