‘Meğer Zarrab 1 yıl önce serbest kalmış’

ABD’deki "Reza Zarrab davası" olarak bilinen ancak resmi adı "ABD, Mehmet Hakan Atilla'ya karşı" olan yargı sürecinin baş aktörlerinden Reza Zarrab, son günlerde bir kez daha gündemde.


New York’ta ünlü suşi restoranı Nobu’da görüntülendikten sonra Manhattan’da da alışveriş yaparken kameraların radarına takılan Zarrab’ın hapishanede olup olmadığı konusu tartışılıyor.

Amerikalı hukukçulara göre Zarrab’ın cezaevinde olması gerekiyor ve serbest kalması hukuken mümkün değil.

Konuyu köşesine taşıyan Ahmet Hakan ise aynı zamanda kendi avukatı da olan Aslı Kazan’ın bir yıl önce herkese açık olan ABD resmi kayıtlarından Reza’nın ABD’de hangi cezaevinde olduğunu sorguladığını aktarıyor. Kazan’ın, bu sorgulama sırasında da 9 Eylül 2017 tarihinde Reza’nın tahliye olduğunu fark ettiğini söyleyen Hakan, “Sonra adli sisteme kaydını yaptırıp dava dosyasını incelemiş ve bingo! Reza’nın serbest kaldığını orada da görmüş” diyor.

“Peki Aslı Kazan’ın rahatlıkla ulaştığı bu bilgi bize neden ulaşmadı?” sorusunu yönelten Hakan, “Çünkü ABD Federal Savcılık Ofisi, Reza’nın serbest kaldığını teyit etmiyor da ondan” cevabını veriyor ve ekliyor:

“İyi ama ABD resmi makamları, tanık koruma programından faydalandırdığı herhangi biri için ‘Serbest bırakıldı’ demez ki!”

Gazetelerin ABD temsilcilerinin Federal Savcılık Ofisi’nin yaklaşımını dayanak göstererek “Reza serbest değil” bilgisini paylaşması üzerine kafalarda bir karışıklık olduğunu söyleyen Hakan, "Olayı bir yıl önce çözen Aslı Kazan’ı o günlerde dikkate alsaydık… Bugün ne kafamız karışacaktı, ne de Reza’nın lüks lokantalardaki, otellerdeki görüntülerine bakıp şaşıracaktık! Pardon Aslı! Affet bizi!” ifadesini kullanıyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ