Mahkeme Mit tırları davası çökertti

Enis Berberaoğlu ve Can Dündar'a ceza yağan davayı başka bir mahkeme çökertti.
Aydınlık gazetesinin MİT tırları belge ve görüntülerini yayınlamasıyla ilgili açılan dava nedeniyle Cumhuriyet ana davası, gazeteciler Can Dündar ile Erdem Gül ve CHP'li milletvekili Enis Berberoğlu'nun hüküm giydiği davalar da çökmüş oldu.

Cumhuriyet gazetesinden Kemal Göktaş'ın haberine göre, Aydınlık belgeleri ilk kez 2014 yılında yayınladı ve böylece Cumhuriyet gazetesinin MİT tırlarıyla ilgili suçlandığı devlet sırrını açık etme suçu da otomatikman ortadan kalkmış oldu. Çünkü Aydınlık sözkonusu belgeleri ilk yayınlayan gazete olurken, Cumhuriyet gazetesi de zaten ifşa olmuş bir bilgiyi okurlarıyla paylaşmış oldu. 

Davaları geçersiz kılan bir diğer husus ise, basında işlendiği varsayılan suçlarla ilgili 4 aydan sonra dava açılamayacağı gerçeği. Savcılık bu yasaya rağmen, aradan aylar geçtikten sonra MİT tırları ile ilgili hem gazeteye hem de bahsi geçen gazetecilere dava açtı.


Savcılık tarafından Can Dündar ve Erdem Gül'e atfedilen ve mahkeme tarafından onaylanan suçun gerekçesinde de "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçlaması yer alıyordu. Ancak Aydınlık gazetesinin çok daha önce bu bilgileri yayınlaması, bilgileri devlet sırrı ollmaktan zaten çıkarmış aleni bir bilgiye dönüştürmüştü. Buna rağmen, belgeleri ilk yayınlayanlar Dündar ve Gül'müş gibi işlem yapılmış, iki gazeteciye atılı suçtan dolayı hapis cezası verilmesi kararlaştırılmış, Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile de Dündar ve Gül serbest kalmıştı.

BERBEROĞLU DAVASI DA ÇÖKTÜ

Aydınlık’a açılan davanın etkileyeceği ikinci dava ise Enis Berberoğlu’na 25 yıl hapis cezası verilen dava olacak. Berberoğlu, Can Dündar’a söz konusu görüntüleri vererek casusluk suçunu işlediği iddiasıyla mahkûm edilmişti.

MİT TIR’ları haberi İstanbul Başsavcılığı tarafından Cumhuriyet gazetesinin yazar ve yöneticileri aleyhine açılan davada da suçlama konusu yapılmıştı. Oysa Dündar ve Gül’ün yargılandığı davaya rağmen “aynı fiille iki kez yargılama yapmak” temel hukuk kuralına aykırıydı. Buna rağmen Cumhuriyet iddianamesinde MİT TIR’ları haberinin arkasında FETÖ olduğu iddiasıyla Cumhuriyet ve Can Dündar ikinci kez suçlanmıştı. Şimdi MİT TIR’larında taşınan “malzemelere” ilişkin görüntünün Aydınlık’ta yayımlanmasının bu ‘gizli bilgi’yi ifşa ettiğine ilişkin iddianame karşısında Cumhuriyet’e yöneltilen suçlama da çökmüş oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ