Kürkçüler Cezaevi’nde işkence güvenlik kameralarına yansıdı

Adana Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bir tutuklu gardiyanlar tarafından darp edildi. İşkence anı kamaralara yansırken, işkence yapan gardiyanlar hakkında dava açıldı.

Adana Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki adli tutuklu Şehmuz Emen, 22 Şubat’ta sayım sırasında gardiyanlara hastane sevk için yaptığı başvurunun akıbetini sorduğu için kameralar önünde işkence gördü. Zeminine su dökülen ve çıplak bir şekilde hücreye konulan Emen’in darp sonucu kulağında işitme, gözünde ise görme kaybı oluştu.

GARDİYANLAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI


Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Hamdullah Yağız Kesen’in haberine göre Emen’in, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu sonrası gardiyanlar hakkında iki farklı soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın ardından Emen, Adana Kürkçüler 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Savcılık, gardiyanlar Caner Güney ve Halit Arıkan hakkında, ‘zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması’ ve ‘basit yaralama’ suçundan iddianame hazırladı.

DURUŞMALAR EYLÜL VE EKİM AYINDA YAPILACAK

Adana 23. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul ederek, gardiyan Güney ve Arıkan hakkında dava açtı. Davanın ilk duruşması 13 Ekim’de görülecek. Savcılık ikinci soruşturmasında ise gardiyanlar Çağatay Şimşek, Hasan Gökçe, Hidayet Cankurt, Reşit Deprem ve Yücel Moralı hakkında ‘işkence yapmak’ suçundan iddianame hazırlandı. Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti. Davanın ilk duruşması 28 Eylül’de görülecek.

GARDİYANLAR DAVADAN VAZGEÇİLMESİ İÇİN PARA TEKLİF ETTİ

Emen’in ablası Perihan Güngör, gardiyanların davadan vazgeçmeleri için kendilerine para teklif ettiğini söyledi. Davadan vazgeçmeyeceklerini ifade eden Güngör, işkence görüntülerini izledikleri andan itibaren aile olarak psikolojilerinin bozulduğunu söyledi. Kardeşinin duyu ve görme sorunu yaşadığını paylaşan Güngör, “Başkalarının canlarını yakmasınlar diye ben karşılarında duracağım” ifadelerini kullandı.

AVUKATI: MÜVEKKİLİM SİSTEMATİK İŞKENCEYE MARUZ KALDI

Emen’in avukatı Mehmet Nuri Toprak, işkencenin kameralara yansıdığını, müvekkilinin gözlem odasına götürülmesi gerekirken, tek hücreye götürüldüğünü, işkencenin yanı sıra çıplak arama dayatmasını da maruz kaldığını söyledi. Müvekkilinin sadece hastaneye sevk isteyip, sevkinin akibetini sorduğu için işkence gördüğünü belirten Toprak, müvekkilinin sistematik işkenceye maruz kaldığını, şikayet üzerine gardiyanlar hakkında 2 farklı dava açıldığını anlattı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ