'Kürdistan' atkısı lincine IKYB’den açıklama

Irak Kürdistan Bölgesi’nden Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’e gelen turistler, 'Kürdistan' yazılı atkı ile fotoğraf çektirmek isterken çevredekiler tarafından linç edilmişti.
 

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), Trabzon'da Kürdistan yazılı atkıyla fotoğraf çektirmek isteyen vatandaşlarına yönelik linç saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Bianet'in haberine göre açıklamada, gözaltına alınan kişilerle ilgili Türkiye’yle temaslarda bulunulduğu ifade edildi.


Hükümet Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, saldırıya uğradıktan sonra gözaltına alınan vatandaşların serbest bırakılması için görüşmelere başladıkları ifade edildi.

 Yapılan açıklamada şöyle denildi:

 “Trabzon’da birkaç vatandaşımız Kürdistan bayrağı ile fotoğraf çektirmek isterken taciz ve saldırıya uğruyor daha sonra gözaltına alınıyorlar. Vatandaşlarımızı mahkemeye vermek istiyorlar.

Kürdistan Bayrağı Irak içerisinde anayasada tanınan bir bayrak olup daha önce de Kürdistan Bölgesi heyetlerinin Türkiye ziyaretlerinde, başta havalimanları olmak üzere diğer resmi kurumlarında kullanılmıştır. 

Bu olaydan dolayı Kürdistan Bölgesi Başbakanı endişelerini ifade ederek, hükümet yetkililerin konuyla yakından ilgilenmesi ve gözaltında bulunan vatandaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması için Türk yetkilileri ile temasa geçmesi için talimat vermiştir."

 

Saldırıya maruz kalan ve gözaltına alınan turistler ise serbest bırakıldı.

 

 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ