Kulp’ta 1996 yılında kaybedilen Şirin Bayram İçişleri Bakanı Soylu’ya soruldu

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) akıbetini sorduğu Şirin Bayram’ı bu kez Meclis’te soru önergesiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.


Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 1996 yılında Diyarbakırı’ın Kulp ilçesinden gözaltına alındıktan sonra kaybolan Şirin Bayram’ın akibetini sordu.

1990’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetler ve o yıllarda yaşanan gözaltında kayıplar hâlâ aydınlatılmadı.  İnsan Haklar Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) 1990’lı yıllar boyunca 17 bine yakın insanın zorla kaybedildiğini ve kendilerinden bir daha haber alınamadığını daha önce açıklamıştı.  Cumartesi Anneleri de yakınlarının akıbetini her hafta sormaya, zorla kaybettirilenlerine ne olduğunu öğrenmek için 25 yıldır mücadeleye devam ediyor.


Diyarbakır İHD Şubesi’nin bundan üç gün önce, 90’lı yıllarda kaybedilmesini yeniden gündeme taşıdığı  Şirin Bayram’ın akıbetini bu kez Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Güzel soru önergesinde, şu bilgileri aktardı:

“27.06.2020 tarihinde Diyarbakır İHD Şubesi, 1996 yılında Diyarbakır Kulp ilçesi Demirli Köyünde gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Şirin Bayram’ın akıbetini sordu. Gözaltına alındığı sırada nişanlı olan Şirin Bayram 1996 yılında işten döndüğü bir gün tarlaya amcasına yardım etmeye gider. Tarladaki iş bittikten sonra amcası Ramazan Bayram’ın evine gider ve o gece askerlerin yaptığı bir baskın sonucu gözaltına alınır. Köyde gözaltına alınan Şirin Bayram ertesi gün Kulp merkeze götürülür. Aile Kulp merkeze gider ve orada gördükleri bir korucu Şirin Bayram’ın Kulp Merkez Karakolunda olduğunu, onu gördüğünü ve ona yemek verdiğini söyler. Fakat ertesi gün korucu bunu inkâr eder ve Şirin Bayram’ın karakolda olmadığını söyler. Ailenin resmi kurumlara yaptığı bütün başvurulara rağmen Şirin Bayram’ın nerede olduğuna dair bilgi verilmez. Bayram’ın akıbeti hâlâ bilinmiyor.”

“KENDİSİNDEN BİR DAHA HABER ALINAMAMASININ SORUŞTURMASI YAPILMIŞ MIDIR?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yöneltilen Şirin Bayram soruları şöyle:

1- Türkiye, Birleşmiş Milletlerin İnsan Hakları Çerçevesinde oluşturduğu “Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme”yi neden imzalamamaktadır?

2- Yaklaşık 17 bin kişinin zorla kaybettirildiği Türkiye’de kaybedilenlerin akıbetinin açığa çıkarılması için neden adımlar atılmamaktadır? Bu kişilerin bulunması için şimdiye kadar yapılan çalışmalar nelerdir?

3- Şirin Bayram’a ne olmuştur? Kendisinden bir daha haber alınamamasının takibi ve soruşturması yapılmış mıdır?

4- Bayram’ın bulunması için Kulp Demirli Köyü ve Kulp Merkez Karakollarında bulunan resmi kayıtlara ve arşiv kayıtlarına bakılmış mıdır? 1996 yılında bu karakollarda görevli olan ve Bayram’ı gözaltına alan asker ve polislerin ifadelerine başvurulmuş mudur?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ