Koronavirüs testi karaborsaya düştü fiyatı 365 TL

Ankara'da çeşitlik yerlere asılan ilanlarda 3 saatte koronavirüs testi yapıldığı iddia edildi ancak ilanlardaki numaranın yönlendirdiği laboratuvarlar kendilerinin aracılar ile iş yapmadıklarını aktardı.


Ankara’da koronavirüs salgınının hastanelerde yoğunluklar oluşturması ve bu sebeple vatandaşların PCR veya antikor testi için özel laboratuvarlara başvurması bazı kişilere de iş kapısı oldu. Kimi fırsatçılar 3 saatte koronavirüs testi yaptıklarını ve testin negatif olması halinde yurt dışına çıkış için belge verdiklerini iddia ediyor.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, Ankara’nın farklı noktalarına A4 kâğıdı üzerine yazılı “Covid-19 testi” ilanları astı. “3 saat sonra kesin sonuç” ifadelerine yer verilen ilanlarda testlerin “Yurt dışı çıkış onaylı” olduğu da iddia edildi.


Muhabirin test ücretinin 365 TL olduğu belirtilen ilanlarda yer alan numara arandığında telefonu açan kişi, Cinnah Caddesi’nde bulunan özel bir laboratuvar aracılığıyla testlerin yapıldığını ve test talep edenleri buraya yönlendirdiklerini belirtti. Laboratuvarın oldukça güvenli olduğunu söyleyen kişi, grup halinde bir test talep ediliyorsa işyeri ya da eve gelinip burada numune alınabileceğini, üç kişiden fazla kişiye test yapılacaksa fiyatta indirim de uygulanabileceğini söyledi.

“3 saat sonra kesin sonuç” ifadeleriyle duyurulan Covid-19 test ilanındaki kişiyle görüşmenin ardından tarif ettiği Cinnah Caddesi’ndeki özel laboratuvar söz konusu ilanlarda yer alan kişilerle herhangi bir ticari ilişkilerinin olmadığını belirtti. Laboratuvarın yöneticileri, 3 saatte test sonucu veremediklerini, test sonuçlarının numunenin alındığı günün ertesi günü, akşam 18.00’den sonra açıklandığını, PCR test ücretlerinin de 250 TL olduğunu ifade etti. Şirket yöneticileri tarafından yapılan açıklamada, “Şirketimize ait böyle bir numara ve böyle bir kişi bulunmamaktadır” denildi.

Özel laboratuvardaki yetkililerin “Şirketimize ait böyle bir numara ve kişi bulunmamaktadır” açıklamasının ardından söz konusu ilandaki numaraya bu durum sorulduğu zaman laboratuvara giderek, “Özkan Bey gönderdi derseniz size yardımcı olurlar” ifadelerinin kullanıldığı öğrenildi.

“Yönlendirdiğiniz özel laboratuvarın yetkilileri sizinle bir bağlarının olmadığını söylüyorlar. Siz burayla birlikte mi çalışıyorsunuz?” sorusuna ise ilanda numarası yer alan kişi, “Ben sadece yönlendiriyorum. Yurt dışına çıkan vatandaşlar vardı bir dönem. Acil PCR testlerine talepleri vardı. Bunun için arayan kişileri hep o tarafa yönlendirdik. Üstüne de bizim koyduğumuz ücret var. 250 TL’ye testi yapabilirler. Biz aracıyız” cevabını verdi.

Özel laboratuvarın 3 saatte test sonucunun açıklanmasının mümkün olmadığını söylediğinin hatırlatılması üzerine ise ilanda numarası yer alan kişi, “3 saat yazdık da daha önce bu kadar yoğunluk yoktu, test sonucu hızlı çıkıyordu. Aşırı talep olunca 3 saatte verilme imkânı ortadan kalktı. Akşama alırsınız ama” ifadelerini kullandı.

İlana konu olan özel laboratuvar yetkilileri söz konusu kişi ya da kişilerle hiçbir iş birliği içerisinde bulunmadıklarını, aracılar ile Covid-19 testi yapmadıklarını tekrarladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ