Konya'daki cadı avından yargılanan polislere hapis cezaları

Konya'da Hizmet Hareketi'ne yönelik cadı avı soruşturmalarında haklarında dava açılan Akşehir İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Bekir Aydın ile eski emniyet amiri ve 6 polise, 6 yıl 10 ay 15 gün ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.
Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına "silahlı terör örgütüne üye olma" iddiasıyla tutuklu yargılanan Bekir Aydın, eski Tuzlukçu ilçe emniyet amiri Ali Atlı ile eski polis memurları Adem Sarı, Emrah Erdoğdu, Hacı Harun Kurtaran, Muammer Kayabaşı, Ramazan Koç ve Recep Harmankaya ile aynı suçtan tutuksuz yargılanan polis memuru Mehmet Bekmezci ile sanıkların avukatları ve yakınları katıldı.

Tutuklu sanıklardan Aydın, 15 Temmuz'da darbecilere karşı çıkan anlayışla hareket ettiğini, ekiplerine darbecilere karşı gelmelerini söylediğini öne sürerek beraatini istedi.

Tutuklu sanık Atlı da darbe girişiminin gerçekleştiği gün ilçede hiçbir olumsuzluğun yaşanmaması için çalıştığını iddia etti.


Örgütsel herhangi bir faaliyete katılmadığını savunan Atlı, "Kimse Yok mu Derneğinde çalışan kişilerle görüşmelerim az sayıdadır ve çalışanları okul arkadaşımdır." ifadelerini kullandı.

Diğer sanıkların da dinlenmesinin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, eski Akşehir İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Aydın'ı 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Tutuklu sanıklardan eski Tuzlukçu İlçe Emniyet Amiri Atlı ile eski polis memurları Adem Sarı, Emrah Erdoğdu, Hacı Harun Kurtaran, Muammer Kayabaşı, Ramazan Koç ve Recep Harmankaya'ya da 6 yıl 10 ay 15'er gün hapis cezası verildi.

Heyet, tutuksuz yargılanan polis memuru Mehmet Bekmezci'nin ise beraatine karar verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ