KHK ile yapılan hukuksuz ihraç mahkeme tarafından oy birliği ile iptal edildi

Üniversitede okurken terör örgütleriyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle 2018’de KHK ile memuriyetten atılan KESK üyesi ile ilgili karar, mahkeme tarafından iptal edildi. Mahkeme ayrıca davacının kayıplarının idarece karşılanmasına hükmetti.


Ticaret Bakanlığında görev yapan KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi memur, öğrencilik yıllarında terör örgütleriyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle memuriyetten atıldı. Memur hakkında adli, idari soruşturma veya mahkûmiyet kararı olmadığına dikkat çeken mahkeme, memuriyetten atma işlemini iptal etti.

2018’DE KHK İLE İŞTEN ATILDI


Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğünde görev yapan Dursun Laleli, Ocak 2018’de geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı. Ticaret Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce savunması alınan Laleli, 375 sayılı 25 Temmuz 2018 tarihli KHK gereğince kamu görevinden çıkarıldı. Gerekçe olarak öğrencilik yıllarında kendisinin ve eşinin terör örgütleriyle olan bağlantısı gösterildi.

MAHKEME: OLAYLAR MEMURİYET ÖNCESİ

Laleli, memuriyetten çıkarma işleminin iptal edilmesi istemiyle dava açtı. İstanbul 11. İdare Mahkemesi kararında şöyle denildi: “İddia edilen olayların davacının memuriyete başladığı 14 Ocak 2010’dan önce gerçekleştiği ve davacının memuriyete başlamadan önce hakkında yapılmış herhangi adli ve idari soruşturma veya mahkûmiyet kararının bulunmadığı ayrıca eşi ile ilgili iddia edilen yıllarda eşinin Erzincan’da ikamet etmediği görülmektedir.”

KAYIPLARI İDARECE KARŞILANACAK

Mahkeme, davacının kendisine ve eşine ilişkin olarak herhangi bir somut kanıt olmadan yapılan tespitlerin dava konusu işleme esas alınabilecek nitelikte olmadığına dikkat çekti. Mahkeme istinaf yolu açık olmak üzere oy birliğiyle aldığı kararla, kamu görevinden çıkarılma işlemini iptal ederken davacının kayıplarının idarece karşılanması gerektiğine hükmetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ