KHK göndermesi iddiası nedeniyle Babil dizisi hakkında soruşturma!

Soruşturma açılan Babil adlı dizide KHK'lıların durumuna benzeyen hayatlardan örnekler verilmiş, işinden ihraç edilen, yurt dışına çıkamayan, banka hesaplarına bloke konulan ve ABD’ye kaçak yollardan gitmeye çalışan bir profesör konu edilmişti.
Star TV’de yayınlanan ve aşırı dinci Akit gazetesinin hedef gösterdiği Babil dizisine Gülen Cemaati propagandası yaptığı gerekçesiyle soruşturma açıldığı öne sürüldü.


Sosyal medyada yer alan bilgilere göre; Star TV’de ilk bölümü geride bıraktığımız Cuma günü yayınlanan AY Yapım imzalı Babil dizisine soruşturma açıldı. Dizide KHK’lıların durumuna benzeyen hayatlardan örnekler verilmiş, işinden ihraç edilen, yurt dışına çıkamayan, banka hesaplarına bloke konulan ve ABD’ye kaçak yollardan gitmeye çalışan bir profesör konu edilmişti.

KHK göndermeli Babil, Türkiye ve dünya gündemine damga vurdu. Öte yandan, diziyle ilgili RTÜK’e çokça ihbar gittiği iddia edildi.
 
AŞIRI DİNCİ AKİT HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Gerici Akit gazetesi Babil dizisini “kime hizmet ediyor” diyerek hedef göstermişti.

Akit’in ihbar haberinde, “ihraç edilen bir akademisyenin yaşadıklarını konu alan dizide Halit Ergenç’in hayat verdiği İrfan karakterinin görevinden ihraç edildiği ve çocuğunu tedavi için yurt dışına götüremediğine vurgu yapıldı.” denilmişti.

Hikaye ve senaryosunu Nüket Bıçakçı ve Özlem Yücel’in kaleme aldığı Babil’de, ayrıca, “İrfan’ın mahkemesinin devam etmesine rağmen ‘mağdur’ gibi gösterilmesi kimi kesimlerce tepkiyle karşılandı.” ifadeleri kullanılmıştı.

Öte yandan haberin devamında, dizide İrfan karakterinin yargıdan çıkacak kararı beklemeden yasa dışı yollara başvurarak yurt dışına çıkmaya çalışması da eleştilen bir başka konu oldu olduğu öne sürülmüştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ