Kerim Balcı, PakTürk Okulları’nın hukuk mücadelesini canlı yayında anlatacak

Gazeteci yazar Kerim Balcı, AKP iktidarının yurtdışındaki Türk okullarına el koymak için kurduğu Maarif Vakfı’nın gasp ettiği Pakistan’daki PAKTÜRK okullarının hukuk mücadelesini canlı yayında anlatacak.

AKP iktidarının yurtdışındaki Türk okullarına el koymak için kurduğu Maarif Vakfı’nın gasp ettiği Pakistan’daki PAKTÜRK, okulun geri iade edilmesi için Pakistan İçişleri Bakanlığı’na başvurdu.

Türkiye hükümetinin 2018 yılı sonunda el koyduğu Pakistan’daki Türk Okulları (PAKTÜRK), başlattığı hak ve hukuk mücadelesinde ilk resmî adımı attı. London Advocacy Group rehberliğinde hareket eden bir grup PAKTÜRK temsilcisi, kısa süre önce Pakistan İçişleri Bakanlığı’na itiraz dilekçesi verdi.


London Advocacy avukatlarının sunduğu dilekçede, PAKTÜRK Okulları’nın ‘yasaklı kurumlar’ listesinden çıkarılması ve sahiplerine iade edilmesi istendi.

Pakistan yönetimi, Türkiye’deki Erdoğan rejiminin baskısı ile 23 yıldır hizmet veren PAKTÜRK Okulları’nın bağlı olduğu Uluslararası Çağ Eğitim Vakfı’nı hiçbir hukukî gerekçe göstermeden ‘teröre destek veren kurumlar’ listesine dahil etmiş ve okulları Türk hükümetinin güdümündeki bir vakfa vermişti. PAKTÜRK okullarının üç yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesi böylece başlamış oldu.

Gazeteci yazar Kerim Balcı, PakTürk Okulları'nın hukukuna ve hatırasına sahip çıkmak adına verdiği bu mücadeleyi canlı yayında anlatacak. 27 Kasım Cumartesi günü Avrupa saati ile 19.00’da gerçekleşecek program MC TV ve Hizmetten YouTube kanalından yayınlanacak.
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ