Kasım ayında 23 günde en az 25 kadın öldürüldü

CHP'li Candan Yüceer, “Kasım ayının ilk 23 gününde en az 25 kadının katledildiği bir ülkede kadını koruyan sözleşmeleri savaş açıp, hukuksuz bir şekilde ülkemizin imzasını İstanbul Sözleşmesi’nden çekenlerin niyeti bellidir” dedi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye’de her 10 kadından 4’ünün fiziksel, birinin de cinsel şiddet mağduru olduğunu aktaran Yüceer, “Günde en az bir kadının öldürüldüğü bir ülkede, kadın sığınma evlerinin toplam kapasitesi sadece 3 bin 624. Bakanlığın 2021 için önüne koyduğu hedef 155 ama şu an 149 sığınma evi bulunuyor. Üstelik 2022 hedefi de 2021 hedefinin altına, 152’ye düşürülmüş durumda” ifadelerini kullandı.

2008 yılından 23 Kasım 2021’e kadar en az 3 bin 871 kadının cinsiyete dayalı ayrımcılık kaynaklı şiddet nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten Yüceer, “Türkiye’de her 10 kadından 4’ü fiziksel şiddete maruz kalmış. 10 kadından en az biri cinsel saldırıya uğradığını anlatıyor. Yani ülkemizde kadına yönelik şiddet hiçbir şekilde üstü örtülemeyecek kadar büyük bir sorun” ifadelerini kullandı.
‘SIĞINMA EVİ HEDEFİ DÜŞÜRÜLDÜ’

Kadına yönelik artan şiddet her geçen gün artmasına rağmen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kadın sığınma evi hedefinin düşürüldüğünü belirten Yüceer, “Günde en az bir kadının öldürüldüğü bir ülkede, kadın sığınma evlerinin toplam kapasitesi sadece 3 bin 624. Bakanlığın 2021 için önüne koyduğu hedef 155 ama şu an 149 sığınma evi bulunuyor. Üstelik 2022 hedefi de 2021 hedefinin altına, 152’ye düşürülmüş durumda” dedi
2022 yılı bütçesinde 42 milyon kadının yok sayıldığını ve adil bir bütçe hazırlanmadığını belirten Yüceer, “Devlet kurumları arasında ‘kadın’ adı geçen tek kurum olan, kadın politikalarının geliştirilmesine ilişkin tek ulusal mekanizma olan Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü için ayrılan bütçe 22 milyon lira. Bu bütçe neredeyse sarayın 21,6 milyonluk elektrik faturasına eşit. Bu politikalardan da anlaşıldığı üzere tehdit altındaki kadınların korunması iktidarın gündeminde değil. Hatta sarayın aydınlatılması 42 milyon kadının hayatından daha önemli ve öncelikli” diye konuştu.

‘HUKUKSUZCA FESHEDİLEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ’

İstanbul Sözleşmesi’nin hukuksuzca feshedildiği ve 6284 Sayılı Kanun’un etkin bir şekilde uygulanmadığına dikkat çeken Yüceer, “AKP iktidarı, yandaş medyayı da yanına alarak İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin bir karalama kampanyası başlattı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir gece yarısı kararnamesi ile hukuksuzca sözleşmeyi fesih kararı aldı. Bugün İstanbul Sözleşmesi karşıtları eli yükselterek, daha yüksek sesle ‘Sırada 6284 var, hatta Medeni Kanun var’ demeye başladı. Her gün bir kadınımız yakınındaki ya da hiç tanımadığı bir erkek tarafından canice öldürülürken can simidimiz olan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi yaşatacak” dedi.

23 GÜNDE 25 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Yüceer, “Kasım ayının ilk 23 gününde en az 25 kadının katledildiği bir ülkede kadını koruyan sözleşmeleri savaş açıp, hukuksuz bir şekilde ülkemizin imzasını İstanbul Sözleşmesi’nden çekenlerin niyeti bellidir. Onların derdi kadını korumak değil, aksine kadınları sessiz ve dilsiz bırakmaktır” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ