Kaftancıoğlu yasak gelirse ne olacağını anlatmış: 'Sadece milletvekili seçilemem'

Avukat Celal Ülgen, kararın açıklanmasından sonra telefonla görüştüğü Canan Kaftancıoğlu ile yaptıkları konuşmayı aktardı: "Sadece milletvekili seçilemem. Örgütün kademelerinde görev alma hakkım devam ettiği müddetçe hiçbir sorun olmaz benim için."

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret"ten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak"tan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onadı. Kaftancıoğlu'na, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası ise 1 yıl 9 ay olarak düzeltilerek onandı.

"PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak" iddiasıyla verilen 1 yıl 6 ay hapis ile "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçlamasıyla verilen 2 yıl 8 hapis cezaları ise daire tarafından bozuldu.


Cumhuriyet'ten Gülben Dikmen'e konuşan avukat Celal Ülgen, Kaftancıoğlu'nun son yıllarda CHP teşkilatındaki en etkili isimlerden biri olduğunu belirterek, kararın Canan Kaftancıoğlu'nun önünü kesmeyi amaçladığını belirtti.

Hapis cezasının yanında siyasi yasak da getirildiği bilgisi üzerine konuşan Ülgen, Kaftancıoğlu ile yaptığı bir konuşmaya atıfta bulunarak Canan Kaftancıoğlu'nun, il başkanı olarak görev yaptığı için seçilme hakkı ile çok da ilgisi olmadığı ifade etti

Kaftancıoğlu ile mahkeme kararının alınmasının ardından yaptığı bir görüşmeyi anlatan Ülgen, Kaftancıoğlu'nun o görüşmesinde söylediklerini aktardı. Ülgen'in anlatımlarına göre Kaftancıoğlu şu açıklamayı yaptı:

"Ben örgütümle olduğum sürece hiçbir kısıntı yok. Bu yasak beni milletvekili yapmayabilir. Ama ben milletvekili olarak politika yapmak zorunda değilim. Örgütle bağım devam ettiği sürece, örgüt kademelerinde görev alma hakkım devam ettiği müddetçe hiçbir sorun olmaz benim için."

"KAFTANCIOĞLU'NUN ÖNÜNÜ KESMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Kaftancıoğlu'na verilen kararın onun önünü kesmeye yönelik olduğunu söyleyen Ülgen, "Bu kararların ne anlama geldiğini biz biliyoruz. Bu kararları verenler aslında Canan Kaftancıoğlu'nun önünü kesmeye çalıştıklarını düşünebilirler. Ama yanılıyorlar. O il başkanlığı ya da parti meclisi üyeliği yaptığı parti kademelerinde görev alabildiği ölçüde herkesten daha özgürdür" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ