Kaçmaz Ailesinin avukatından tarihe geçen sözler

"Kızları sürükleyerek götürdüler burası orman mı, köküne kadar inip onları iade edeni bulacağım"


Kacmaz Ailesinin Pakistan'da yasa dışı biçimde gözaltına alınıp yine yasalara aykırı biçimde Türkiye'ye deport edilmesi sonrasi gorulen mahkeme sonrasi basına yapan ailenin avukatının konuşmasının tam metni:

Evet, daha önce de bahsettiğimiz gibi, kaçırılan Türk ailenin isimlerinin  “Çıkış Kontrol Listesine” eklenmesi ve  deport edilmemesi yönünde mahkeme kararları olmasına rağmen - bakın pasaportları işte burada: bu eşinin pasaportu, bunlar da kızların- bu pasaportların hepsi bizde olmasına rağmen, mahkeme emri olmasına rağmen, isimleri Çıkış Kontrol Listesine girilmesine rağmen onları tutmaya devam ettiler. Aile önce Lahor'da tutuldu, ardından İslamabad'a götürüldü. Havaalanına Türkiye'den özel bir uçak geldi, Türk polisi Pakistan'a ayak bastı, aile fertlerini  havaalanında sürükleyerek uçağa bindirip götürdüler.

Demek istediğim: Burası bir ülke midir yoksa orman mıdır? Yolsa sahipsiz bir diyar mıdır? Çünkü burada mahkemeyi takan yok, istedikleri insanları dünya diktatörlerine teslim ediyorlar, daha önce de ettikleri gibi...
Bu sadece oradaki idarecinin buradaki idarecilerle dostluğu var diye... Biz de burada insanları onlara kurbanlık koyun gibi teslim etmeye devam edeceğiz öyle mi?

Bu mahkeme bugün yetkililere emretti ve İslamabad'a inen ve İslamabad'dan kalkan bütün uçakların sayı ve listesini istedi. Hakim, hangi özel uçağın havaalanına indiğinin kayıtlarıyla birlikte havaalanındaki kapalı devre kamera kayıtlarını da istedi ve ailenin ne şekilde götürüldüklerini görmek istediğini söyledi.

ÇOCUKLARI ÇIKLIKLAR İÇİNDE SÜRÜKLEDİLER

Yolcular bizi arayıp söylediler kızların nasıl sürüklendiğini, nasıl çığlıklar attıklarını ve onların nasıl zorbalıkla uçağa götürüldüklerini anlattılar. Oraya iner inmez hapse atıldılar. Şu an karı ve koca ikisi de hapisteler. Onlara işkence edildi ve dayak atıldı havalimanında. Mahkeme, gelen bilgiye göre ailenin Pencap anti terör dairesi tarafından kaçırılmış olduğu detayını atlamadı ve şikayetçi olduğumuz bu timin üst düzey müsteşar yardımcısını ifade vermeye çağırdı. Biz bu meselenin sonuna kadar takipçisi olacağız, köküne kadar ineceğiz ve bu emri verenin kim olduğunu öğreneceğiz. 

Acaba o mahkeme emirlerini çiğneyip kendi emrini bastıran yönetici kim? Dahası, mahkeme kararına göre artık burada Pencap eyaletinde yaşayan tüm Türklerin listesini de verdik; eşler ve çocuklar dahil olmak üzere hiçbir Türk vatandaşını mahkeme izni olmadan kimse yurt dışına çıkaramayacak. Onlara polis koruması da verilecek ve polis gözetiminde de olduklarından hiç kimse onları kaçıramayacak...

Size ayrıca ilginç bir şey daha söyleyeyim: İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili açıklama yaptı ve ailenin deport edilmesi hakkında bilgi sahibi olmadığını belirtti. Federal istihbarat dairesi FIA'nın bile haberi yokmuş olan bitenden. Ailenin ülkeden çıkış yaptıklarına dair herhangi bir kayıt yok. Dışişleri Bakanlığı da aynı şekilde bilgi sahibi olmadığını belirtti.

Madem bu iki bakanlığın hiç bir şeyden haberi yok,  o zaman o üçüncü şahıs kim acaba burada oturmuş herşeyi emreden?  Madem bir üçüncü şahıs var, o zaman o da şu anda oturmuş bizi dinliyordur. Biz de biliyoruz onun kim olduğunu ve yakasını bırakmayacağız.

AVUKAT PROPAGANDAYI BÖYLE ÇÖKERTTİ

Soru: Avukat hanım, medya adı geçen ailenin kaçırıldığı gün itibariyle deport edildiğini, yani çıkış kontrol listesine isimleri girilmeden önce ülkeden çıkarıldıklarını söylüyor. Bununla ilgili bir bilginiz var mı?

Cevap: Tamamen yanlış, tamamen yalan... Hepinizin önünde İçişleri Bakanlığı onların isimlerinin Çıkış Kontrol Listesinde olduğunu söylüyor. İçişleri Bakanlığı FIA'nin bile haberi olmadığını söylüyor. O zaman bu aile ülkeden nasılayrılabildi? Pasaportları bizde olduğu halde aile nasil gönderildi? Kim götürdü pasaportları olmadan onları? Kimin gücü pasaportu olmayan insanları ülkeden çıkarmaya yeter? Siz gidebilir misiniz pasaportsuz ülke dışına?  Ben gidebilir miyim pasaportsuz?  Devlet yetkililerden birisi bunu emretmediği müddetçe, "götür" demediği müddetçe nasıl olur bu? Hangi havalimanından götürdüler? Hangi uçakla götürdüler?
 
Bunun ortaya çıkması lazım. En azından bir isim olmalı... Belirttiğiniz husus yeni bir yaymaca, bu tür yalanlar işlemez artık. Biz bu yalanın köküne ineceğiz. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ